Arceus

Statystyki podstawowe

HP: 120
Attack: 120
Defense: 120
Sp. Atk: 120
Sp. Def: 120
Speed: 120

Nazwa: Arceus (Arceus)

Klasyfikacja: Pokémon Alfa

Dex Nr: N#493

Typ: Normalny

Wysokość: 3,2m

Waga: 320kg

Catch Rate: 3 (1.6%)

Otrzymywane obrażenia:

NormalIC.gif x1 BugIC.gif x1 ElectricIC.gif x1
FightingIC.gif x2 GhostIC.gif x0 PsychicIC.gif x1
FlyingIC.gif x1 SteelIC.gif x1 IceIC.gif x1
PoisonIC.gif x1 FireIC.gif x1 DragonIC.gif x1
GroundIC.gif x1 WaterIC.gif x1 DarkIC.gif x1
RockIC.gif x1 GrassIC.gif x1 FairyIC.gif x1

Stwórca wszystkich pokemonów, Arceus, to dosłownie bóstwo świata kieszonkowych stworków. Ten przypominający konia lub jednorożca pokemon ma niezwykłą zdolność do zmiany swojego typu we wszystkie, które istnieją. Jego biało-szaro-złota kolorystyka przypomina dobre bóstwa z różnych mitologii, a pierścień na jego brzuchu może być przenośnią do kręgu życia, którego Arceus jest początkiem.

Wpisy z Pokedeksu:

Brilliant Diamond/Shining Pearl:

Opisywany w mitach jako pokemon, który ukształtował wszechświat swoim tysiącem ramion.

Według mitologii ten pokemon był pierwszym pokemonem, który urodził się jeszcze przed powstaniem wszechświata.

Arceus

Ten pokemon nie posiada ewolucji
Ten pokemon nie posiada formy Gigantamax.


Max Moves:

Ten pokemon nie ma Max Move’ów

Multitype: Zmienia typ pokemona w zależności od płyty (plate) lub Z-Kryształu, który trzyma.

Lokalizacja:

Sword/Shield:

Nie jest możliwy do zdobycia

Brilliant Diamond/Shining Pearl:

Pokemon HOME

 • Arceus jest podobny do bóstw-stwórców, obecnych w praktycznie każdych wierzeniach. Jego wygląd może przypominać egipskiego boga Apisa oraz Quilina lub Kirina, jednorożca z wierzeń wschodnich. Obręcz na jego ciele może nawiązywać do Koła Dharmy i koła życia z hinduizmu i buddyzmu, które przedstawiają cykl życia i śmierci.
 • Jako stwórca wszystkiego, Arceus może być odpowiednikiem Kuninotokotachi i Amenominakanushi, pary najstarszych bóstw japońskich, które przyzwały Izanami i Izanagi i rozkazały im stworzyć Wyspy Japońskie. Jego wygląd Kirina może być odniesieniem do mitu o “Jaju świata“, z którego miało “wykluć się” wszystko, co znamy. Biały kolor Arceusa może być także związany z Awalokiteśwarą, buddyjskim bóstwem współczucia, które w jednej z form przedstawiane jest właśnie w białym kolorze, a w innej z tysiącem ramion, do czego nawiązuje wpis do Pokedexu tego pokemona..
 • Arceus ma najwyższą symę statystyk ze wszystkich pokemonów normalnych oraz mitycznych.
 • Pomimo bycia pokemonem mistycznym, Arceus często jest mylnie nazywany legendarnym, np. w Pokemon Masters przez Normana czy w tytule gry Pokemon Legends: Arceus.
 • W grach 4 generacji istnieje sprite Arceusa o typie ???, który można wydobyć poprzez cheaty. Jako że Arceus bez żadnej płytki automatycznie dostaje typ normalny, również ten o typie ??? jest domyślnie traktowany jako normalny.
 • Wybór wymawiania imienia Arceusa jako “arkeus” a nie “arseus” przez Toma Waylanda, aktora głosowego i dyrektora do spraw dubbingu angielskiej wersji anime Pokemon był spowodowany złym skojarzeniem opcji z “s” przez widzów z Anglii, Irlandii, Australii, Afryki Południowej oraz Kanady (słowo arse oznacza tam pośladki). Wybór ten był później wykorzystany do zdolności RKS System.
 • Przed grami generacji 8, Arceus był jedynym pokemonem o symie statystyk równej 720 oraz jedynym, który jako ostatni w Pokedexie swojego regionu nie miał sumy statystyk na poziomie 600.
 • Arceus jako władca Tria Kreacji i Tria Jeziora jest jedynym, który włada dwoma grupami legendarnych pokemonów na raz oraz jedynym, który był do zdobycia w specjalnym evencie.
 • Arceus jest pierwszym i jedynym pokemonem mitycznym, który będzie maskotką gry.
 • Nazwa zdolności RKS System w angielskiej wymowie jest prawie identyczna, co imię Arceusa. Ma się to odnosić do zdolności zmiany typu Silvally’ego (jedynego pokemona o tej zdolności), która jest prawie identyczna do zdolności Arceusa. Dodatkowo w Galar możemy znaleść RKS Laboratories, którego logo przypomina sylwetkę Arceusa.
 • W grach Pokemon Diamond/Pearl można spotkać Arceusa nie tylko poprzez użycie Azure Flute, ale także przy wykorzystaniu glitchów w Pal Parku i Tweaking. W taki sposób można łapać Arceusa niezliczoną ilość razy. Zostało to naprawione w Pokemon Platinum.
 • Przed generacją 7 kolor tła u Arceusa w Pokedexie był jasnoszary.
 • Arceus jest jedynym pokemonem sprzed 5 generacji, który nie ma numeru w Diamond & Pearl Battle Pokedex.
 • W grach 4 generacji można było legalnie podnieść EV Arceusa powyżej 100, poniważ spotykaliśmy tego pokemona już na 100 levelu.
 • Nazwa “Arceus” pochodzi od przyrostka arch-, oznaczającego najwyższy, słów archon (pan, władca po grecku), arcanus (tajemnica, sekret po łacinie), archaic (archaiczny, prehistoryczny), αρχή arkhē (początek po grecku), archetypus (pierwotny, oryginalny po łacinie), deus (bóg po łacinie), aureus (złoty po łacinie), arc (okrągły, pierścień po łacinie), arcessere (przyzwać po łacinie), Archeus (aspekt sfer niebieskich w alchemii). Może być także nawiązaniem do Arcesiusa, króla Itaki i syna Zeusa, wspomnianego w Odysei.

Arceus na serebii: [link]

Arceus na bulbapedii: [link]

Learnset: [link]