Długo wyczekiwana przez wszystkich nowa generacja Pokemonów nadchodzi, a dokładnie zadebiutuje ona na konsoli Nintendo Switch już 18 listopada. Z tej oto okazji przyjrzyjmy się jeszcze raz tym wszystkim informacjom, którymi podzielili się z nami twórcy.

Zgodnie z tradycją zadebiutują dwie wersje gier. Jedna z nich będzie nosić tytuł Pokemon Scarlet z legendarnym pokemonem Koraidonem, natomiast druga nazywać się będzie Pokemon Violet z legendarnym stworkiem Miraidonem. Akcja tych tytułów rozgrywa się w regionie Paldea, który będzie nawiązywał do Hiszpanii i Portugalii. Region ten posiada wiele otwartych przestrzeni ozdobionych jeziorami, pasma górskie z wysokimi szczytami oraz bezdroża. W grze możemy wcielić się w jednego z dwóch protaganistów, czyli Floriana lub Juliannę. Naszym partnerem będzie jeden z trzech tutejszych starterów, a są nimi trawiasty kot Sprigatito, ognisty krokodyl Fuecoco oraz wodna kaczka Quaxly.

Startery z gier Pokemon Scarlet/Violet.

Nowa generacja podobnie jak Pokemon Legends: Arceus będzie się rozgrywać w otwartym świecie. Dostaniemy też tryb wieloosobowy, który może połączyć od 2 do 4 graczy, a dzięki Union Circle możemy nawet grać w tym samym świecie. W trakcie podróży po regionie będzie mógł nam towarzyszyć nasz pokemon, a zamiast curry z VIII generacji będziemy mogli przyrządzić kanapki. Inną wielką zmianą jest to że Centrum Pokemon będzie przypominać stację benzynową.

Centrum Pokemon w grach Pokemon Scarlet/Violet.

Grę rozpoczynamy w największym mieście regionu o nazwie Mesagoza. To właśnie tutaj gracz będzie uczęszczać do jednej ze szkół. Dla wersji Scarlet będzie to Akademia Naranjia, a dla wersji Violet Akademia Uva. Dyrektorem tych placówek będzie postać o imieniu Clavell, z kolei naszym wychowawcą będzie Jacq, który uczy biologii oraz odpowiada za stworzenie aplikacji Pokedexu na nasz Rotom Phone. Poznaliśmy też jedną z naszych koleżanek z klasy – Penny. Jest ona bardzo nieśmiałą dziewczyną i zawsze nosi przy sobie puszysty plecak, który wygląda jak Eevee. W szkole pojawiamy się w samą porę na coroczne poszukiwanie skarbów. W tym czasie spotykamy naszą nową rywalkę Nemonę, która zachęca nas do eksploracji Paldei i odnalezienia własnego skarbu. Jej partnerami będą zupełnie nowe pokemony czyli Pawmi, Lechonk i Smoliv.

Nemona, kadr z gier Pokemon Scarlet/Violet.

W IX generacji to gracze sami odpowiadają za przebieg gry. Po zapisaniu się do szkoły i rozwiązaniu zadania The Treasure Hunt (powyższe “poszukiwanie skarbów”) odblokujemy trzy różne historie, które mogą być rozwiązywane w dowolnej kolejności. Możemy nawet przerwać jedną z nich i zacząć inną. Pierwszą z nich będzie Victory Road, czyli nasza tradycyjna Liga. Tutaj będziemy mogli zmierzyć się z ośmioma Liderami. Dodatkowo ich kolejność nie będzie nam narzucona z góry, a my sami będziemy mogli wybrać do którego z nich najpierw pójdziemy. W ciągu tych kilku miesięcy oczekiwania zdążyliśmy już zapoznać się z trzema Liderami.

Pierwszy z nich to Grusha, spokojny, ale jednocześnie pełen pasji specjalista typów lodowych z Glaseado. Co ciekawe zanim wkroczył na drogę Lidera był zawodowym snowboardzistą. Jego partnerem będzie Cetitan.

Walka z Grushą, oficjalna grafika.

Drugi będzie Brassius, lider typu trawiastego w mieście Artazon. Jest też artystą o pseudonimie Verdant Virtuoso, który ustawił w mieście linię posągów Sunflory o posępnym wyrazie twarzy. Jest to jego największe dzieło które nazwał „Surrendering Sunflora”. Jego zaskakująca sztuka jest tematem rozmów wszystkich koneserów sztuki. Artystyczna dusza Brassiusa sprawia, że traktuje on bitwy jako sztukę oraz ocenia wyzywających pod względem ich estetyczności.

Brassius, kadr z trailera Pokemon Scarlet/Violet.

Trzecią zaprezentowaną Liderką jest Iono. Specjalistka typów elektrycznych w mieście Levincia. Oprócz bycia liderem Iono jest również influencerką oraz streamerką. Razem z jej partnerem Belliboltem prowadzi livestreamy o nazwie „Iono Zone”, na których pokazuje swoją pracę jako Liderki Sali i obserwuje wzrastającą liczbę nowych widzów.

Iono i Bellibolt, kadr z trailera gier Pokemon Scarlet/Violet.

Jeżeli chodzi o Championa Paldei to w grze dostaniemy nie jednego lecz kilku. Do tej pory poznaliśmy tylko jedną Championkę i jest nią Geeta.

Geeta, kadr z gier Pokemon Scarlet/Violet.

Kolejna historia będzie nosić tytuł Starfall Street. W tej części będziemy musieli się zmierzyć z nowym gangiem złoczyńców o nazwie Team Star, którzy są po prostu buntowniczymi uczniami z naszej szkoły. Ich głównym celem jest przysparzanie kłopotów innym oraz zmuszanie uczniów do przyłączenia się do zespołu. Drużyna dzieli się na kilka oddziałów i każdy z nich jest dowodzony przez kogoś innego. Jednym z takich oddziałów jest Schedar Squad i jest on dowodzony przez Melę. W trakcie walki ich przywódca pojawi się na dachu dość niestandardowego samochodu o nazwie Starmobile. A teraz uwaga! Po pokonaniu szefa takiego oddziału otrzymamy odznakę. Łącznie z tej historii możemy wynieść 5 odznak, a także możemy zdobyć 5 odznak z następnej przygody. Dodając 8 z Ligi gracz może zdobyć aż 18 odznak w całej grze.

Team Star, oficjalna grafika.

Ostatnia historia jest nazywana Path of Legends. W niej łączymy siły z Arvenem. Jest on kucharzem, badaczem zdrowych przepisów oraz naszym kolegą ze szkoły. Razem z nim badamy region Paldea i dążymy do zdobycia Herba Mystica – są to rzadkie składniki, które mogą całkowicie przywrócić zdrowie pokemona po ich zjedzeniu. Zdobycie ich nie jest jednak takie łatwe, bowiem każdy z nich jest strzeżony przez Pokemona Tytana (Titan Pokemon). To właśnie za ich pokonanie otrzymamy wspomniane wcześniej odznaki.

Klawf jako Pokemon Tytan, oficjalna grafika.

Nową mechaniką dla tych gier będzie zjawisko Terastal (Terastal Phenomenon), czyli terastalizacja. Pozwala ono na zmianę typu pokemona na jego typ Tera (Tera Type). Aby skorzystać z tej transformacji, trener musi użyć kuli Tera (Tera Orb). W czasie trwania tego zjawiska na głowie pokemona pojawia się klejnot Tera, który troszkę przypomina coś w rodzaju korony, sprawia też że ciało stworka błyszczy niczym klejnot. Pokemon może posiadać tylko jeden typ Tera. W przypadku pokemonów z podwójnym typem to w trakcie tego zjawiska będzie miał tylko jeden typ. Metamorfoza ta wzmacnia ruchy pokemona, które pasują do jego typu Tera. Stworek może otrzymać nawet dodatkowe wzmocnienie jeżeli typ Tera oraz użyty ruch pasują do oryginalnego typu pokemona. To zjawisko trwa do końca bitwy, a potem kula Tera musi zostać naładowana w Centrum Pokemon lub za pomocą kryształów zawierających energię Terastal. Dzikie stworki dotknięte Terastalem możemy spotkać w regionie Paldea oraz w Tera Raid Battle, które swoją mechaniką przypomina Max Raid Battle z regionu Galar. To niezwykłe zjawisko badają obecnie Profesor Sada (Pokemon Scarlet) oraz Profesor Turo (Pokemon Violet).

Profesor Sada i Profesor Turo, kadr z gry Pokemon Scarlet/Violet.

W nowych grach będziemy mogli sami stworzyć TM za pomocą TM Machine, którą możemy znaleźć w każdym Centrum Pokemon. Potrzebne będą do tego Punkty Ligowe oraz przedmioty zdobyte z pokonanych dzikich stworków. Powstałe TM mogą być użyte tylko raz. Jednym z ruchów będzie Tera Blast. Jest typu normalnego, a użyty przez pokemona pod wpływem zjawiska Terastal staje się ruchem tego samego typu co typ Tera stworka.

Terastalizacja w rajdzie, kadr z gry Pokemon Scarlet/Violet.

Poznaliśmy też nowe pokemony takie jak: Fidough, Wiglett, Grafaiai, Greavard, Armarouge, Ceruledge, Farigiraf (ewolucja Girafariga), Cyclizar, Wooper w formie Paldeańskiej oraz najnowszy nabytek – Gimmighoul.

IX generacja, oficjalna grafika.

Właśnie tak prezentuje się najnowsza generacja Pokemonów. Osobiście ciężko jest mi się zdecydować, którą wersję gry wybrać 😅 A czy wy podjęliście już ostateczną decyzję? Dajcie znać w komentarzu i do zobaczenia następnym razem!