
Kadr i cytat pochodzą z pierwszego odcinka pierwszego sezonu anime Indigo League

Kadr i cytat pochodzą z anime, z pierwszego odcinka sezonu Advanced Challenge

Kadr i cytat pochodzą z anime, z pierwszego odcinka sezonu Diamond and Pearl

Kadr i cytat pochodzą z anime, z pierwszego odcinka sezonu Black & White

Kadr i cytat pochodzą z anime, z pierwszego odcinka sezonu Black & White

Kadr i cytat pochodzą z anime, z jedenastego odcinka serii Pokémon Journeys: The Series
Czy zastanawiałeś się, Drogi Czytelniku, co łączy powyższe postacie? Ash, May, Dawn, Trip, Koharu… A potem jeszcze znów Ash, Gary, Paul, Gladion, Kiawe, Lana, Mallow, Lillie, Sophocles, Hau czy Gou? Tak, wszyscy z nich są w podobnym wieku, gdy ich poznajemy. Jednak… większość z nich określana jest jako dziesięciolatkowie. Dlaczego?
Zastanówmy się wspólnie, jeszcze raz nad naszym, teraźniejszym życiem i nad naszymi rodzicami. Wyobraźmy sobie, że jakimś cudem Pokemony występujące w anime przedarły się przez ekrany, weszły do naszego, codziennego świata i od teraz są na porządku dziennym. Załóżmy, że profesorowie Oak czy Rowan istnieją naprawdę i są w naszym świecie. I… załóżmy, że każdy, kto to czyta ma 10 lat. Co teraz by nastąpiło? No… poszlibyśmy do takiego profesora po pierwszego Pokemona, aby ruszyć w świat. Ale… czy nasi rodzice puściliby nas na taką wyprawę? Mających 10 lat? Wypuściliby takich malców jak my, nieopierzonych, niedoświadczonych? Dziś? W dzisiejszych czasach? Odpowiedź na te pytania jest jedna: NIE!
Więc, skoro nasi rodzice nie pozwoliliby nam samotnie wędrować, nie dbając o to, na kogo trafimy, to myślicie, że w Japonii odpowiedź byłaby inna? A więc dlaczego w anime wolno? Czemu Ash i w Kanto, i w Unovie ma po 10 lat? Czemu May i Dawn również po tyle mają? Dalej, dlaczego Ash, Gou, Koharu też są praktycznie w bardzo zbliżonym wieku, skoro Koharu ma teraz 10 lat, a Ash wędruje przez regiony od paru lat? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym materiale…
W październiku zeszłego roku byłam w odwiedzinach w Poznaniu u kumpeli, studentki japonistyki. Miałyśmy mieć cały dzień wolny, jednak w dniu naszego spotkania wyskoczyło jej coś niespodziewanego. Na gościnny wykład przyjechał profesor z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dziekanat wyznaczył całą aulę studentów z najwyższymi średnimi, którzy mają siedzieć i słuchać owego gościa (oczywiście przemowę swoją walnął po japońsku, bo jak inaczej). Także jako ona ze średnią 4,8 zaciągnęła mnie tam (tak dla tłumu). Pierwsza godzina zleciała mi na grze w najnowsze Pokemony na tablecie (dla mnie najnowsze), jednak potem… potem przyszła kolej na zadawanie pytań mężczyźnie. Oczywiście nikt nie kwapił się, aby o coś się zapytać. W końcu prof. podszedł w okolice naszego rzędu. Rzuciłam po cichu po polsku: “Zapytajcie się, czemu Ash ma 10 lat”. I… chwilę potem padło pytanie: “Doushite Satoshi wa jussai desu ka?“.
Śmiech był ogromny. Jednak… gość odszedł na swoje miejsce, wziął mikrofon i zaczął kolejną przemowę.
Profesor stwierdził, iż nie zna się aż tak dobrze na Pokemonach, jednak rozumie nasze pytanie. Żeby odpowiedzieć na nie, trzeba by cofnąć się do dawnej kultury Japonii. Swojego czasu dzieci od 5. roku życia były “testowane”, a potem “szkolone”, czy nadadzą się do pracy w tej kategorii, jaka była wówczas wszystkim potrzebna. A więc jednych oswajano w roli muzyków, innych jako gimnastyków, innych znów coś jeszcze. W niektórych rejonach tego kraju ta praktyka jest nadal stosowana.
Okres 5-9 lat to wiek, gdzie sprawdzano dzieci pod względem tego, co będą robić w przyszłości. Czy mają odpowiedni słuch i głos (dla muzyków, piosenkarzy), czy dadzą się rozciągnąć (dla gimnastyków czy lekkoatletów). O ich losie także decydowało pochodzenie danego człowieka, jak zamożni są rodzice itd. Pozostali z kolei uplasowywani są tam, gdzie są potrzebni ludzie. Zawsze “eliminacje” zaczyna(ło) się od najbardziej majętnych, a kończy na biedakach. I tu nie mam na myśli zamożnych z pierwszej grupy, lecz majętnych, czyli od ludzi pochodzących z najbardziej rozwiniętych miast do tych mieszkających na “peryferyjnych dziurach“.
Druga grupa młodzieży to ci w wieku 10-15 (wiek bohaterów anime). W tym momencie zaczyna się rozwój własnych umiejętności. Dawniej do takiej grupy należeli wszyscy mieszczący się w podanym przedziale wiekowym. A więc losowo wybrany młodzieniec mógł mieć albo 10, albo 15 lat. Tę grupę określano w skrócie jako dziesięciolatków. Tak, dziesięciolatkowie. Nazwa nie wzięła się od tego, że na początku każdej cyfry określającej wiek stoi 1, tylko dlatego, że każdy zaczyna pisać swój rozdział życia w wieku 10 lat.
Jednak… czy ci, co skończyli 15 lat to są już na tyle obyci, że mogli zacząć pracować? Tak! Nie! Znaczy się nie wszyscy. Osoby “przeznaczone” na pracę fizyczną (murarze, cieśle, rzeźnicy) podejmują pracę po “szkole”. Z kolei osoby drugiej (a raczej pierwszej) kategorii mają dalszą naukę. Z nich wybiera się najbardziej utalentowanych i kształci w osobnej grupie, podczas gdy reszta albo jest przekwalifikowywana, albo całkowicie usuwana z uczelni. Są też takie przypadki, że 16-letnia osoba jest w grupie 10-latków, bo np. rodzice opłacają miejsce takiego “beztalencia”. Jednak w wieku 20 lat każdy już trafia poza mury szkoły i pracuje na siebie.
O wieku i naukach mogłabym pisać jeszcze długo, jednak teraz w oparciu o wiedzę, jaką już posiadamy przejdę do sedna tematu.
Nie wiadomo dokładnie, czy Ash miał rzeczywiście 10 lat, jak zaczynał. W pierwszym odcinku pierwszego sezonu narrator wspomina, że “Dziesięciolatkowie otrzymują swoje pierwsze Pokemony od profesora Oaka“. Więc załóżmy jako bazę, że Ash miał rzeczywiście 10 lat.
Po wygranej bitwie Asha nad Stephanem w Lidze Unovy obaj przyjaciele-rywale, patrząc się w niebo, zastanawiają się nad dalszym losem. Stephan deklaruje, że przystąpi do Ligi za rok. Więc już wiemy, że Liga Pokemon w jednym regionie odbywa się raz na rok. Teraz jak to wygląda między poszczególnymi regionami? Czy w każdym regionie jest jedna i ta sama data? Pamiętacie staruszka z długą siwą brodą odpowiedzialnego za ogień do znicza olimpijskiego? Był i w Kanto, i w Johto. A więc, żeby uroczystości stało się zadość, musiałby być i tu, i tu. Więc… niemożliwym jest, aby w tych dwóch regionach Finały Ligowe były w jednym terminie. Zatem do naszych rachunków przyjmijmy, że każdy region ma swoje daty ligowe, różniące się.
Żeby obliczyć rzeczywisty wiek bohaterów, musimy mieć jeszcze jeden czynnik. Mianowicie ile czasu mniej więcej Ash podróżował przez regiony. I tu znów odwołam się do Ligi Unovy. Gdy chłopak przyjechał do regionu, Deerling (wiosenny) był koloru różowego. Z kolei gdy opuszczał go, to sierść Deerlinga była lekko brązowa (jesienny). Oznacza to, że chłopak musiał spędzić w regionie od sześciu (licząc od połowy wiosny do połowy jesieni) do dziewięciu (licząc od początku wiosny do końca jesieni) miesięcy. Można też przypuścić, że Ash spędził w Aloli około dziesięciu miesięcy. Przybywa do Pokemonowej Szkoły mniej więcej na początku roku szkolnego. Mallow bierze trenera za nowego ucznia, co świadczy, że w szkole bardzo niedawno pojawiło się wielu nowych. Koniec roku szkolnego to czas, kiedy każdy planuje sobie dłuższe wakacje, zatem nie mogły trwać tak kilku dni jak wakacje, kiedy to Alolę odwiedzili Brock i Misty.
Załóżmy jeszcze, że Ash, powracając do domu z podróży, wyruszał następnego dnia w kolejną. Nie wiemy, ile czasu mu zeszło na odpoczywaniu, ale między Unovą a Kalos albo między Hoenn a Battle Frontier Ash wyruszał praktycznie z dnia na dzień. Nawet lecąc do Sinnoh, miał na sobie stary strój. Zatem przypuśćmy, iż chłopak ruszał z dnia na dzień.
Ale… właśnie. Kto… kto ciągle powtarza, że Ash ma 10 lat? No kto??? No jest tylko jedna osoba, a mianowicie sam narrator. To właśnie on w pierwszym odcinku pierwszego regionu oraz w pierwszym odcinku przygód w Unovie wmawia nam, iż chłopak ma 10 lat. Wiem, nasuwa się pytanie, kim jest narrator. Kim może on być? Spekulacji na ten temat może być sporo, jednak to już temat na inny artykuł.
Weźmy wszystko razem do kupy. Ash, gdy wyrusza w podróż, ma 10 lat. W całym anime upływ czasu jest przedstawiony w kilku odcinkach. W odcinku 63, “Walka o odznakę”, wchodząc do Wertanii, Ash wspomina: To nie do wiary, nie było nas tutaj przez cały rok. Potem w filmie “Pikachu i Pichu” Ash mówi do swojego partnera, że poznali się dokładnie rok temu. Poza tym jego matka wspomina, że chłopak był bardzo długo w podróży. Również Brock czy Gary nawiązują do upływającego czasu. Nawet w niektórych odcinkach widzimy, że jedna przygoda nie dzieje się przed jeden dzień, tylko np. jak w odcinku, w którym Iris zajmowała się Deino bohaterowie spędzili w ośrodku prawie tydzień. Także przed Ligą regionu Johto Misty wspomina Ashowi, iż ma 3 miesiące do Ligi. Zatem czas w anime płynie i to dość niewolno. Co więcej, podczas kreowania wizerunku chłopaka widać, jak jego postać się zmienia.

Wzrost chłopaka zwiększał się praktycznie wraz ze zmianą wizerunku w kolejnych seriach; od lewej: Kanto i Johto, Hoenn, Sinnoh, Unova, Kalos, Alola
Podsumowując. Nie mając w miarę jasno określonych wszystkich okresów, kiedy Ash był poza domem. Chłopak podróżował po Kanto, Wyspach Pomarańczowych, Johto, Hoenn, Kanto (Battle Frontier), Sinnoh, Unovie, Kalos i Aloli (region Galar zaczął niedawno, więc tego nie liczę). Zatem mamy 9 okresów czasowych. Każde od 6 miesięcy do około roku.
Jeśli założylibyśmy (wstępnie), że jeden odcinek to jeden dzień, to do końca Aloli mamy 1101 dni (1101 odcinków, ale tych wyprodukowanych i wypuszczonych w Japonii), czyli 3 lata i 6 dni. Jednak czasem w jednym odcinku pokazane było kilka dni, a czasem wspomniane, że w ciągu 3-4 odcinków minął dłuższy odcinek czasu (np. przed ligami Kanto czy Johto). Uwzględniając to, dodajmy sobie jeden rok asekuracji, więc wyszłoby nam, że Ash ma teraz około 14 lat.
Możemy też przyjąć, że Ash chodził po regionach głównych rok, a na Wyspach Pomarańczowych czy podczas udziału w Battle Frontier nie było go pół roku w domu, to teraz by miał lat 18.
Na zakończenie chcę wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Wielu z Was, Czytelnicy, zapewne pragnie zajrzeć do internetu i zobaczyć… o czym ja piszę. Co mi strzeliło do głowy i o co chodzi z tymi grupami wiekowymi. Gość z Japonii również odpowiedział i na to pytanie. Zaczął od pytania: Czy Niemcy chwalą się, że Hitler urodził się w państwie III Rzeszy? Wg biografii (stworzonej w głównej mierze przez Niemca) owy człowiek urodził się na terenie Austro-Węgier, chociaż swego czasu Austria zaprzeczała również tej informacji. Więc skoro żadne państwo dumnie nie może powiedzieć: Tak, ten człowiek jest naszym obywatelem, to czy Japonia może pochwalić się tak zacofanymi metodami nauki młodzieży? No… chyba tez raczej nie. W Japonii jest wiele rzeczy, które nie wyszły i nie wyjdą na światło dzienne jeszcze przez wiele, wiele lat. Aby się o tym dowiedzieć, to albo trzeba tam żyć, albo trzeba mieć takiego farta jak studenci i spotkać się z osobą, co to wszystko wytłumaczy. Ale nie, żeby coś, zachęcam do poszukiwań. Może ktoś coś akurat znajdzie i się podzieli z innymi?
cdn.
Źródła grafik: bulbapedia.bulbagarden.net oraz odpowiednie odcinki anime na cda.pl
Mnie osobiście zastanawia temat pamięci Asha. Po wielu przygodach odbytych bitwach i doświadczeniach mam czasem wrażenie jakby w pewnych momentach główny bohater miał amnezję. Rozumiem, że nie pamięta przygód z Mewto z filmu bo ten wymazał mu na koniec pamięć. Ale wiele pokemonów spotkał, z wieloma walczył a w serii Journeys spotykając Snorlaxa jest jakby zaskoczony takim pokemonem pomimo, że kiedyś sam takiego trenował. Dziwne to wszystko.
Grzegorz Skupin to die kurvbanafajny
Grzegorz Skupin to Agnieszka Litwin
Grzegorz Skupin jest fajny
Grzegorz Skupin to Ania Łakomiec
Kinga Skoczyńska to fajna dziewczyna
Czarek Masternak to Iwona Młodawska
Czarek Masternak to Agnieszka Pańtak
Czarek Masternak to Iwona Jakutowicz
Grzegorz Skupin to Agnieszka Litwin
Adam Szałas to Оливиа Мастернак
Dariusz Masternak to AgnieszkxGębkx
To jest pierwszy artykuł, który przeczytałem na tej stronie, i żałuję, że nie jest on po angielsku, bo dałbym to na wiele innych serwerów, żeby mogli sobie poczytać. Czemu Ash jest dalej dziesięciolatkiem? 😡
Dużo prostych błędów. Na przykład nie rozpoczyna się zdania od “więc”. Mimo usterek, tekst ciekawy.
Ciekawy tekst w sumie Ines tyle że kilka odcinków mogły dziać się w tym samym dniu (więc lepiej patrzeć ile razy była noc w danym regionie). Jeśli natomiast chodzi o narratora pokemon to według jednej teorii jest to zmarły ojciec Asha (osobiście wątpię gdyż w 1 serii Delia mówiła że rozmawiała z ojcem Asha przez telefon poza tym znam prawdopodobnego ojca Asha czyli Silvera z Pokemon Chronicles ). W sumie twoja nazwa Ines kojarzy mi się z pewną osobą oglądającą pewnego pokeyoutubera (chociaż on sam nie chce być tak określany tylko po prostu youtuber).
Siemka 😉 jeśli masz na myśli tego co nie dawno skończył Belkowy Extreem to witaj, to ja!
a nie aby yellow extreme randomizer nuzlocke?
Właśnie o to mi chodziło, ale nie chciałam pisać wprost. Po drugie poprawiacz pisania mi zmienił na Belkowy…
aha no to już wiem kim jesteś poza tym raz z tobą pisałem na grupie na facebooku tego pokeyoutubera (wtedy gdy myślałem że jesteś jeszcze kimś innym na youtube niż Ines).
Pamiętam 😉 Miło widzieć kogoś znajomego tutaj 😉
Zastanawiam się tylko, czy co niektórzy zmienią zdanie o Unovie. Bo wielu ( i ten jedyny PT) właśnie przez to nie lubią Unovy, że Ash też ma 10 lat.
ja jakoś lubię Unove a to mówienie że ma 10 lat(w Unovie) traktowałem jako przypomnienie albo że do unovy jakoś rok jeszcze nie minął (albo to co wspomniałaś w tym artykułu też może być)
nach w grze złapiesz 4 Deerlingi – Sarny rożnych pór roku Ines?
Hm, pytanie ciekawe. Czy można złapać 4 różne Deerlingi?
Zależy jak na to spojrzeć. Jeśli Twórca gry wprowadził 4 różne Deerlingi w jednej grze niezależnie od pory roku, to owszem, można. Jest też taka gra, gdzie jak zostawi się np wiosennego Deerlinga w boxie do kolejnego sezonu to będzie miał inny odcień futerka. Co więcej przez cały rok można mieć 4 różne Deerlingi w jednym boxie a potem w teamie.
Ale jak masz na myśli te złapane w Pokedex – to również zobaczymy cztery różne.
Wszystko zależy od punktu siedzienia.
W anime Deerling zmienia futerko w stosunku do pory roku otoczenia, więc w anime nie licząc tych fotografowych poszukiwać i zakrzywionego świata, nierealnym jest posiadanie 4 różnych Deerlingów w jednym czasie.
No i racja. Kilka odcinków może dziać się jednego dnia. Ale też zdarzało się, że bohaterowie zaczynali “przygodę” za dnia a kończyli wieczorem (mniej więcej 70% odcinków). Więc przyjęłam, że jeden odcinek to ok jeden dzień. Wszystko się wyrównuje.
Co do nocy. Też nie wiesz, czy jednego dnia mieli więcej jak jedną przygodę. Gdzieś te dni uciekają a w innych miejscach jest ich z dużo. Więc moje założenia są moim zdaniem jak najbardziej poprawne.
Tak, narratorem może być zmarły ojciec Asha. Może to też być zupełnie kto inny, np członkowie Zespołu R? Bo w ok 80% odcinków się przewijają (ich udział zmalał przez Alole i obecny sezon). A rozmowa z ojcem? Może po prostu nie chciała martwić syna, że ten jest martwy?
nie znamy teorii ojca asha jedynie we wspomnieniach mówiono że wyruszył w podroż gdy delia opiekowała małym ashem zanim Pichu gdzieś z dzikim mieszkał z pokami plus Ash mówił że miał dziadka który ognistego rapidasha
Pamiętam teorię która mówiła iż Ash nadal leży w śpiączce po porażeniu prądem przez swojego pupila. Japończycy zwykli dawać swoja kulturę w produkcjach z której są niezwykle dumni, jest niesamowicie wiele oczek puszczania do fanów japonistyki w produkcjach różnego typu. 10 latkowie i mniej nie mają tak silnej psychiki aby stawić czoło wyzwaniom. Nikt o zdrowych zmysłach nie puściłby 10 latka aby chadzał samotnie po lesie gdzie by czaiły się pokemony które nawet w anime nie są cukierkowe. W DP jest że jeden pokemon poluje na drugiego, w Indygo jest że Pidgeotto je robaki. Ciekawe co by dzieciaki przed tv zobaczyły gdyby Caterpie Asha został połknięty przed Pidgeotto? Oczywiście to lekcja życia bo ptaki zjadają owady a koty polują n myszy,. Jednak musi to być pokazane w taki sposób aby współczesny dzieciak to zrozumiał a nie gore, oczywiście z tym się zetknie prędzej czy później. Ale taki Ash pokazujący dzieciom walkę Rattat i Meowthów? On powinien od Jenny dostać solidnego kopa z atu że jeszcze namawiał by patrzyły się.To samo wpisy z dexów nie są zadowalające z czego pominę pokemony duchy ale trawiaste też nie są milusie a taki slumga dotkniesz go to nie będziesz miał ręki. Zresztą np idziesz spać w las a rankiem atakuje Cię chmara Beedrili, gdyby Cię dopadły twa przygoda by się szybko skończyła. innymi słowy to tak jakby tera\z 10 latka wysłać do dżungli albo sawanny. Sam Ash podróżował przez wiele regionów i psychicznie mu te lata i lecą zapewne ponieważ sam region i sama liga trwała co roku, ja sam przyjmuję iż 1 seria to jeden rok , lub te 6-8 miesięcy które podróżował. Osobiście uważam że powinien mieć około 18 lat lub więcej,, wskazuje to jego zachowanie niekiedy, które nie pasuje ni do takiego dziecka jakim jest 10 latem, chociaż w niektórych momentach zachowuje się jak na swój wiek przystało. Jednakże zapewne narrator jak i góra uznaje że sam Popielaczek jest ciągle tym 10 latkiem ponieważ ma to za celu przyciągnięcia innych widzów tych młodszych przed telewizory i niech one też się z nim utożsamiają. Bo tak jest łatwiej aniżeli ze zbuntowanym 18 latkiem który mógłby przyjąć najgorsze cechy to także metoda wychowawcza. Ash pokazuje się jako młody chłopak aby zacząć edukować młodych przed telewizorami. Co mam na myśli mówiąc edukacja? W pewnym sensie serial niesie za sobą wiele nauk, pomimo że znów mamy pomoc jednego pokemona, rozłam Zespołu R czy też obrażonego pokemona, te sytuacje również są w życiu, ale pod innym płaszczykiem. Samo to że ma 10 lat zakoduje się w głowie młodego i ten się poczuje jak Ash z Alabastii a nie np jak Kukui. Swoją drogą uważam że Aloli nie zobaczymy a ciąża Burnet może być tego przyczyną i zobaczymy pod koniec serii młodego Kukuiego. Stąd uważam że Ash ma mentalnie nieco więcej lat, zaś dla widza ma być zawsze dziewięciolatkiem.
Właśnie tak to bywa. Japończycy chwalą się tym, z czego są dumni ukrywając pod tym to, czego się wstydzą. Wiele rzeczy nie tylko z życia Japonii ale i z każdego kraju świata nie ujrzało i nie ujrzy światła dziennego o ile się nie mieszka w danym miejscu od dawna.
Absurdalnych wpisów w Pokedexie jest sporo. Np to, że Arcanine jest Legendarny, albo, że Tentacruell ma 100 macek.
Ps jak w tv jako dzieciak usłyszałam, że Pidgeotto je robaki, to czekałam aż Caterpie zostanie zjedzony. A teraz wspomnienia wróciły, jak Taillow Gou’a atakował Wurmple.
hmm natomiast persiany i meowthy polują na rattaty??
A czemu nie? Przeważnie gryzonie są upolowane przez koty. Natura…
to wyjaśnia czemu SATOSHI POKAZAŁ DZIECIAKOM jak wyglądała ta sytuacja Ratatta, raticate vs Meowth & persian battle
Mózg mi paruje tak wcześnie rano, ale tekst bardzo ciekawy.
Dziękuję 😉 Jest mi niezmiernie miło 😉
Wooow, szacun za świetny tekst
Dziękuję 😉 Bardzo mi miło 😉
i bardzo ciekawy zastanawia mnie ilu trenerów zaczeło karierę w 10 lat póki co Lillie nie była wtedy trenerką od Aloli zanim śnieżka wykluła co innego koharu i jej elektryczny pies
Na pewno wielu. Z towarzyszy Asha to zapewne May i Dawn. Z rywali Asha na pewno Trip oraz Paul (bo gdy go poznajemy był już w Kanto, Hoenn i Johto). Serena była nieco starsza niż równe 10 lat, podobne jak Gou, więc pewnie Koharu też ma więcej jak 10. W końcu Yamper to bardziej pies domowy, który upodobał sobie jedynie dziewczynę.
to wyjasnia czemu Takeshi i Kasumi mają po 15 lat a podróżowali po kanto , Johto i orange Islands (tracey zastąpił) Alolę (tymczasowo pojawili w 2 czesciach odc wcześniej 42 i 43 S&M i 102 i 103 )
Grzegorz Skupin to Agnieszka
Grzegorz Skupin to kobieta
Adam Szałas to dziewczyna
Rafał Pożoga to facet
Tobiasz Sut jest fajny
Czarek Masternak to Ania
Ash Ketchum to Paulina Owsińska
Czarek Masternak to Agnieszka Pańtak
Piotr Nieśpielak to Karolina Sut
Filip Kęczkowski to Tobiasz Sut
Grzegorz Skupin to Agnieszka
Tomek Wilman to Ania Błońska
Tomek Kuleta to Ania Łakomiec
Ja nie szanuje za imię “Ash” jako głównego bohatera serii Pokemon Journeys 2019. On ma na imie SATOSHI. Równie dobrze moglibyście “tłumaczyć” imię Koharu na Misty…
Zdajemy sobie sprawę z tego, jak nazywa się Ash w oryginale.
Nie jest to chyba najlepsze możliwe porównanie – nasze tłumaczenie nie jest mylące i nie wskazuje jednej postaci jako drugą.
Ash Ketchum to Agnieszka Litwin