Dymorfizmem płciowym nazywamy zjawisko w przyrodzie przejawiające się różnicami w wyglądzie samic i samców tego samego gatunku. Czasem odznacza się to posiadaniem dodatkowych cech. Świat Pokemon wzorem naszej przyrody, przejął tę zasadę, tak więc nasze ulubione stwory tego samego gatunku także mają wiele różnic. Czy wiedzieliście o nich wszystkich? W tej części artykułu przedstawię najciekawsze z nich. Miłego czytania!

 

Nidoran

Zacznijmy od pary pokemonów, która pewnie pierwsza wpadła wam do głowy po usłyszeniu tego tematu. Ich podstawowa forma różni się tylko kolorystyką – samiec jest fioletowy, a samica jasnoniebieska. Większe zmiany dzieją się w następnych formach, ponieważ posiadają inne drzewka ewolucyjne, które widzicie poniżej. Nidoran♂ posiada większe uszy niż jego odwrotność, ponieważ używa ich do wykrywania nadchodzącego zagrożenia, by być zawsze gotowy do ochrony Nidorana♀.

 

Żeński Venusaur May – kadr z anime

Venusaur

Kolejnym takim przykładem jest trzecia forma startera z Kanto. Poprzednie wersje nie różnią się niczym. Samica Venusaura na swoim kwiecie ma pylące nasiono.

 

Butterfree

Ten robaczy pokemon w wersji żeńskiej posiada czarne plamy na dolnych skrzydłach. W generacji V plamy były w kolorze fioletowym.

 

Ogony PIkachu - kadr z anime

Ogony Pikachu – kadr z anime

Pikachu/Raichu

Ogon samicy Pikachu zakończony jest sercem – dzięki temu wiemy, że partner Asha jest samcem. Za to ogon Raichu u samic jest podwójnie zaokrąglony i mniej przypomina piorun, a bardziej serduszko.

 

Magikarp/Gyarados

Ulubieniec fanów pokemon różni się kolorami wąsów. Samiec ma je w kolorze żółte, a jego ewolucja niebieskie. Samice w obu wariantach ewolucyjnych posiada je w kolorze białym.

Zubat/Golbat

Męskie Zubaty i Golbaty posiadają dłuższe kły, by polować na jedzenie i bronić samice. Ponadto nietypową rzeczą jest to, że trzecia forma – Crobat – już nie odznacza się taką cechą.

 

Obie wersje Wobbuffeta z rodziną Wynautów – kadr z anime

Wobbuffet

Czy wiedzieliście, że członek Zespołu R ma też swój wariant żeński? Samica Wobbuffeta na swoich ustach ma czerwone ślady przypominające pomalowanie szminką.

 

Buizel/Floatzel

Kompan Asha z regionu Sinnoh, także posiada pewną różnicę. Ilość plam na futrze na jego plecach stanowi o tym jakiej jest płci. Jeśli są one dwie to jest on samcem – odwrotnie jeśli jest jedna.

 

 

Heracross

Kobieca odsłona tego pokemona ma swój róg zakończony sercem.

 

Hippopotas/Hippowdon

W przypadku Hippopotasa wzory kolorów samca i samicy są odwrócone. W swojej formie ewolucyjnej męski Hippowdon jest jasno-brązowy, a samica jest ciemno-szara.

 

Snover

O kolejnym przypadku nie każdy może wiedzieć. Tułów Snovera dzieli się na trzy pasy. Samiec pokemona posiada dwa z nich w kolorze brązowym, a samica tylko jeden.

Unfezant

Samiec ma różową maskę z długimi przedłużeniami, podczas gdy samica ma zakrzywione pióro z tyłu głowy. Maska posiadana przez Unfezanta ma odwoływać się do narośli u indyków w prawdziwym życiu.  Męski Unfezant ma także zielone pióra na brzuchu, a samica brązowe.

Frillish/Jellicent

Samiec Frillisha jest niebieski, marszczy brwi i posiada smutny wyraz twarzy. Jego macki są gładkie i w kształcie kryształów diamentów. Kobieca Frillish jest różowa, uśmiechnięta, ma bulwiasty kołnierzyk, falbaniaste macki i przyjemniejszy wyraz twarzy. U Jellicentów kolor ciała, wyraz twarzy i różnice między mackami są takie same jak w przypadku Frillishów, ale oczy kobiety są teraz większe i mają po dwie rzęsy. Mężczyźni mają zakrywające twarz dwa kołnierze przypominające duże wąsy, podczas gdy kobiety mają jeden puszysty. Kobieta ma usta w kształcie serca, a męskie są ukryte w „wąsach”. Różnice w wyglądzie obydwu płci spowodowane są motywem króla i królowej jaki został wykorzystany przy powstawaniu tego pokemona.

 

 

Pyroar

Samiec Pyroara ma dużą grzywę w kształcie znaku kanji 大, oznaczającego duży lub wielki, bardziej krępą sylwetkę i pół-brązowe przednie nogi. Wygląd Pyroara ma swoją przyczynę w jego roli w stadzie – samce zwykle chronią je przed niebezpieczeństwem. Samica posiada długie, falujące włosy podobne do kucyka i brązowe nogi.

To tyle na dziś. Wiedzieliście o wszystkich różnicach, o których napisałem? Piszcie, czy wam się podobało i oczekujcie następnej części już niedługo.

Fotografie pokemonów pochodząca z anime i materiałów bulbapedii.