Dymorfizmem płciowym nazywamy zjawisko w przyrodzie przejawiające się różnicami w wyglądzie samic i samców tego samego gatunku. Czasem odznacza się to posiadaniem dodatkowych cech. Świat Pokemon wzorem naszej przyrody, przejął tę zasadę, tak więc nasze ulubione stwory tego samego gatunku także mają wiele różnic. Czy wiedzieliście o nich wszystkich? W tej części artykułu przedstawię najciekawsze z nich. Miłego czytania!
Nidoran
Zacznijmy od pary pokemonów, która pewnie pierwsza wpadła wam do głowy po usłyszeniu tego tematu. Ich podstawowa forma różni się tylko kolorystyką – samiec jest fioletowy, a samica jasnoniebieska. Większe zmiany dzieją się w następnych formach, ponieważ posiadają inne drzewka ewolucyjne, które widzicie poniżej. Nidoran♂ posiada większe uszy niż jego odwrotność, ponieważ używa ich do wykrywania nadchodzącego zagrożenia, by być zawsze gotowy do ochrony Nidorana♀.

Żeński Venusaur May – kadr z anime
Venusaur
Kolejnym takim przykładem jest trzecia forma startera z Kanto. Poprzednie wersje nie różnią się niczym. Samica Venusaura na swoim kwiecie ma pylące nasiono.
Butterfree
Ten robaczy pokemon w wersji żeńskiej posiada czarne plamy na dolnych skrzydłach. W generacji V plamy były w kolorze fioletowym.

Ogony Pikachu – kadr z anime
Pikachu/Raichu
Ogon samicy Pikachu zakończony jest sercem – dzięki temu wiemy, że partner Asha jest samcem. Za to ogon Raichu u samic jest podwójnie zaokrąglony i mniej przypomina piorun, a bardziej serduszko.
Magikarp/Gyarados
Ulubieniec fanów pokemon różni się kolorami wąsów. Samiec ma je w kolorze żółte, a jego ewolucja niebieskie. Samice w obu wariantach ewolucyjnych posiada je w kolorze białym.
Zubat/Golbat
Męskie Zubaty i Golbaty posiadają dłuższe kły, by polować na jedzenie i bronić samice. Ponadto nietypową rzeczą jest to, że trzecia forma – Crobat – już nie odznacza się taką cechą.

Obie wersje Wobbuffeta z rodziną Wynautów – kadr z anime
Wobbuffet
Czy wiedzieliście, że członek Zespołu R ma też swój wariant żeński? Samica Wobbuffeta na swoich ustach ma czerwone ślady przypominające pomalowanie szminką.
Buizel/Floatzel
Kompan Asha z regionu Sinnoh, także posiada pewną różnicę. Ilość plam na futrze na jego plecach stanowi o tym jakiej jest płci. Jeśli są one dwie to jest on samcem – odwrotnie jeśli jest jedna.
Heracross
Kobieca odsłona tego pokemona ma swój róg zakończony sercem.
Hippopotas/Hippowdon
W przypadku Hippopotasa wzory kolorów samca i samicy są odwrócone. W swojej formie ewolucyjnej męski Hippowdon jest jasno-brązowy, a samica jest ciemno-szara.
Snover
O kolejnym przypadku nie każdy może wiedzieć. Tułów Snovera dzieli się na trzy pasy. Samiec pokemona posiada dwa z nich w kolorze brązowym, a samica tylko jeden.
Unfezant
Samiec ma różową maskę z długimi przedłużeniami, podczas gdy samica ma zakrzywione pióro z tyłu głowy. Maska posiadana przez Unfezanta ma odwoływać się do narośli u indyków w prawdziwym życiu. Męski Unfezant ma także zielone pióra na brzuchu, a samica brązowe.
Frillish/Jellicent
Samiec Frillisha jest niebieski, marszczy brwi i posiada smutny wyraz twarzy. Jego macki są gładkie i w kształcie kryształów diamentów. Kobieca Frillish jest różowa, uśmiechnięta, ma bulwiasty kołnierzyk, falbaniaste macki i przyjemniejszy wyraz twarzy. U Jellicentów kolor ciała, wyraz twarzy i różnice między mackami są takie same jak w przypadku Frillishów, ale oczy kobiety są teraz większe i mają po dwie rzęsy. Mężczyźni mają zakrywające twarz dwa kołnierze przypominające duże wąsy, podczas gdy kobiety mają jeden puszysty. Kobieta ma usta w kształcie serca, a męskie są ukryte w „wąsach”. Różnice w wyglądzie obydwu płci spowodowane są motywem króla i królowej jaki został wykorzystany przy powstawaniu tego pokemona.
Pyroar
Samiec Pyroara ma dużą grzywę w kształcie znaku kanji 大, oznaczającego duży lub wielki, bardziej krępą sylwetkę i pół-brązowe przednie nogi. Wygląd Pyroara♂ ma swoją przyczynę w jego roli w stadzie – samce zwykle chronią je przed niebezpieczeństwem. Samica posiada długie, falujące włosy podobne do kucyka i brązowe nogi.
To tyle na dziś. Wiedzieliście o wszystkich różnicach, o których napisałem? Piszcie, czy wam się podobało i oczekujcie następnej części już niedługo.
Fotografie pokemonów pochodząca z anime i materiałów bulbapedii.
ja nie wiedziałem tylko o zubacie i snover
ja nie wiedziałem tylko o venusaurze , zubacie oraz snover
ktoś zapomina ze są inne gatunki Boys i Girls jak np Charizard Asha potężny non – legendarny pokemon i Charizard należający do właścicielki która nadzoruje Chariffic Valley – Liza
Płeć to nie gatunek, co więcej, Charla, czyli żeński Charizard Lizy z Doliny nie miała żadnych widocznych różnic, które wpisywałyby się w dymorfizm płciowy, o którym pisze Spooky. Różnice te muszą być wyraźnie widoczne i naturalne, a Charla miała tylko kokardę na głowie. Z kolei Charizard Asha jest dokładnie taki sam jak każdy inny Charizard ¯\_(ツ)_/¯