Jak kształtował się świat Pokemonów? Czyli o legendach świata Pokemon cz. I

Świat Pokemonów jest bardzo skomplikowanym pod względem fabuły miejscem. W kilku najbliższych tekstach postaram się zbliżyć was do mitologii tego uniwersum. W tej części zaczniemy od początków świata i jego powstania. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, powinniśmy skierować się w stronę Canalave City w regionie Sinnoh. Tam właśnie znajduje się jedyna i jednocześnie największa biblioteka regionu, gromadząca szereg mitów na temat powstania całości wszechświata.

„Na początku był tylko burzliwy chaos.

W samym sercu chaosu, gdzie wszystko stało się jednym, pojawiło się Jajko.

Wypadając z wiru, Jajko dało początek Pierwszemu.

Z siebie samego stworzył dwie istoty Pierwotne.

Czas zaczął wirować. Przestrzeń zaczęła się rozszerzać.

Znów powstały trzy życia, które stworzył Pierwotny.

Dwie istoty zachciały i powstała materia.

Trzy żywe istoty zachciały i powstała dusza.

Świat został stworzony, Pierwszy zapadł w nieustępliwy sen…”

Powyższy cytat pochodzi z „Historii Pierwszego” (“Original Story”), choć niewiele na pierwszy rzut oka wydaje się jasne, to po głębszym zapoznaniu wyda się zrozumiałe. Mianem „Pierwszego” określa się pokemona Arceusa – stwórcę świata. To on dał życie pierwszym legendom w miejscu nazywanym Szczytem Włóczni (Spear Pillar). Istoty pierwotne przedstawione w micie to Dialga (odpowiedzialny za czas) i Palkia (odpowiedzialny za przestrzeń). By chronić ład nowo powstałej planety, dwójka została rozdzielona w osobnych wymiarach, które nie mogą na siebie oddziaływać. Przeciwwagą dla pokemonów został Giratina, władający antymaterią i posiadający destruktywne moce równoważące działania Palkii i Dialgi. W miejscu powstania pierwszych pokemonów przy pomocy klejnotów Obrońców Jezior możliwe jest przyzwanie członków Trójki Kreacji. Kolejno powstałe życia to Azelf, Mesprit i Uxie – tworzący wspomniane trio Obrońców Jezior, wyposażone w kryształy kolejno woli, emocji i wiedzy. Arceus uznał te wartości za kluczowe do zbudowania silnego i stabilnego świata.  W tym okresie licznie pojawił się także Mew, posiadający DNA każdego istniejącego pokemona. Niestety nie znamy historii jego pojawienia się na świecie, jednakże istnieje teoria mówiąca o tym, że został stworzony przez samego Arceusa, by ten zaludnił świat kolejnymi stworami. Mit kończy się zapadnięciem Arceusa w długi sen, mimo tego zrobił jeszcze wiele dobra zanim to się stało, o czym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Widok na planetę z kosmosu – kadr pochodzący z anime

Kształtowanie planety – powstanie Trójcy Pogody i Legendarnych Tytanów

Pod wpływem ciśnienia w głębinowych rowach morskich powstał pokemon Kyogre. Groudon uformował się w głębi planety, prawdopodobnie ze stwardniałej magmy i ziemi, a z minerałów będących w warstwie ozonowej wyłonił się Rayquaza. W taki sposób powstali członkowie Trójcy Pogody, odpowiedzialni za ukształtowanie planety dobrze znanej z anime. Swoją pracę zaczęli Kyogre i Groudon wypełniając morze wodą i tworząc lądy. Losy planety stały się niepewne przez przypadkowe spotkanie obydwu bestii. Doszło między nimi do konfrontacji o wpływy na nowym terenie. Ta bitwa trwała do momentu, gdy Rayquaza ją stłumił, powodując, że Kyogre i Groudon wycofali się do specjalnych jaskiń, gdzie stracili swoje silne pierwotne formy i spoczywali w nich, aż do wydarzeń trzeciej generacji wiele lat później. W wyniku działań Groudona powstały szlaki górskie w regionie Sinnoh, zamieszkałe przez Legendarnych Tytanów. Pochodzenie pierwszego z nich – Regigigasa – nie jest jeszcze znane. Utworzył on wszystkie kontynenty i pozostałych tytanów, nad którymi ma pełną kontrolę. Do tytanów należą: Regirock, Regice, Registeel, Regieleki i Regidrago stworzeni odpowiednio z gliny, lodu, magmy, prądu i smoczych kryształów.

Regirock
 

Regice


Registeel

Regieleki
 

Regidrago

Jeszcze przed zapadnięciem Arceusa w sen, wzniosła się góra Stark, z której za jego sprawką wyłonił się ognisty Pokemon Heatran stworzony z lawy. Stwórca chcąc uchronić swój nieprzerwany spokój umieścił kule służące do przywoływania Trójcy Kreacji na wyżej wspominanym szczycie.

Tymi oto wydarzeniami kończy się era stworzenia i rozpoczyna się epoka prehistorii, o której opowiem w następnej części. Dajcie znać w komentarzach, czy wam się spodobało. Jeśli coś jeszcze was ciekawi co do historii Pokemonów zostawcie swoje pytania, a na pewno odpowiem na nie w kolejnych artykułach.

Wszelkie fotografie Pokemonów pochodzą z Pokedexa. Kadr pochodzi z filmu “Detective Pikachu”.