Galarskie formy

Zgodnie z teorią ewolucji, organizmy na przestrzeni lat przystosowały się do panującego w danym obszarze środowiska, tym samym zmieniając niektóre cechy swojego gatunku. Możliwe, że tak właśnie powstały regionalne formy Pokemonów, alolańskie i galarskie. Ale czy zastanawiało Was może, jakie czynniki sprawiły, że poznane przez nas niedawno formy w wersjach Sword i Shield przybrały taką, a nie inną postać? Jeśli lubicie snuć teorie i wysłuchiwać innych, to wraz z Profesor Sonią zapraszam do laboratorium 🙂

No dalej, wchodźcie!

Zacznijmy może od Farfetch’da. W galarskim wydaniu ma on typ walczący zamiast normalnego/latającego. Naszego fanatyka warzyw możemy znaleźć na drodze nr 5, na obrzeżach dwóch dużych miast. Możliwe, że w wyniku częstych walk z innymi Pokemonami o terytorium nabrał on bardziej „bojowego” nastawienia, oraz nie wykorzystując swojej zdolności latania, po prostu ją zatracił.

Farfetch’d emanuje wręcz chęcią spuszczenia łomotu.

Przyjrzyjmy się teraz Yamaskowi. Inaczej niż znane nam wcześniej Yamaski, nie trzyma on maski przedstawiającej jego twarz za czasów bycia człowiekiem, lecz czerwoną runę. Zdaje się ona być również do niego… przymocowana na stałe. Zgodnie z Pokedeksem wysysa ona z Yamaska mroczną energię. Można zatem wywnioskować, że Yamaski mogły nie zmienić genetycznie swojej formy, a jedynie runy występujące jedynie w regionie Galar przejęły rolę ich masek, zmieniając również ich ewolucję.

Czy Yamask może uwolnić się od runy? Tego chyba nie wie nikt…

Następnym Pokemonem wartym przeanalizowania jest Stunfisk, który w naszym wyspiarskim regionie zmienił typ ziemno/elektryczny na ziemno/stalowy, stając się morderczą pułapką czyhającą na tych, którzy pomylą jego dziób z Poke Ballem. Niezastąpiony Pokedex mówi, że „życie w błocie z wysoką zawartością żelaza wytworzyło u niego silne, stalowe ciało”. Czy to może oznaczać, że biedny Stunfisk padł ofiarą zanieczyszczenia zbiorników wodnych? A może zawartość żelaza była naturalna? Jak Wy uważacie?

Stunfisk to wyjątkowo podstępny Pokemon, uważajcie na niego w jaskiniach!

Bardzo ciekawymi przypadkami są Zigzagoon i Corsola. Powołując się znów na Pokedex, to właśnie galarskie formy tych Pokemonów są ich pierwszymi formami. To znane nam z poprzednich generacji regiony zmieniły ich wygląd i ewolucje. Zigzagoon, uspokoiwszy swój awanturniczy temperament, stracił typ mroczny, wskutek czego jego trzecia ewolucja, o wyjątkowo paskudnym charakterze, zniknęła. Najwyraźniej spokojny Zigzagoon nie potrzebował być już wielkim Obstagoonem.

Zigzagoon wygląda iście łobuzersko, zgodnie z charakterem.

Corsola natomiast w ósmej generacji jest duchem. Zgodnie z Pokedeksem, ta forma Corsoli należy do rzadkości, gdyż nagłe zmiany klimatu wymazały ją z tego świata. Przetrwało niewiele gatunków, które przeżyły, absorbując energię innych Pokemonów. A znane już nam Corsole o typie wodnym i skalistym? Możliwe, że ratując się przed zmianą klimatu, uciekły przez ocean. Długotrwały pobyt w wodzie i w pobliżu raf koralowych nadał im wspomniany wcześniej typ.

Wyjątkowo ponury Pokemon, dobrze, że nasze kantyjskie formy są przyjaźniejsze.

A teraz zajmiemy się sprawą Meowtha, który na naszej nowej wyspie ma typ stalowy. Rotom mówi, że życie ze srogim, żeglarskim ludem sprawiło, że zahartował się, zmieniając niektóre części swojego ciała w stal. To chyba jest idealne wyjaśnienie odmienności od form kantyjskich i alolańskich. Wynika również z tego jego odmienna ewolucja, bardziej przystosowana do trudnych warunków, w jakich przyszło mu żyć.

No. 182N.jpg

Stalowy Meowth, który jest gotów na wszystko!

Jest jeszcze Weezing, na którego nie poświęcę wiele czasu, gdyż… uhhh… no, nie widać żadnego sensownego wyjaśnienia, by wykształcił on sobie czapkę na wzór cylindra i komina jednocześnie. Nawet Pokedex mówi, że „podczas rozwoju fabryk wypuszczających do atmosfery zanieczyszczenia, Pokemon ten zmienił swoją formę… z jakiegoś powodu”. Może po prostu spodobały mu się cylindry, więc sprawił, by mu taki wyrósł, dodając jednocześnie typ baśniowy w celu sprawiania wrażenia bardziej delikatnego?

“Sir Weezingu, jak panu smakuje smog w naszym mieście?”

Darumaka i Darmanitan to ciekawe Pokemony ogniste, znane z tego że ten drugi potrafił przejść w tzw. „tryb zen”. Jednak w najnowszej odsłonie Pokemonów widzimy go w zupełnie przeciwnym typie – lodowym! Pokedex potwierdza pierwszą nasuwającą się myśl – życie w chłodnym klimacie sprawiło, że „wewnętrzny piec” Darumaki wychłodził się i wyewoluował w organ wytwarzający zimno. Dodatkowo możliwe jest, że początkowo nie miał zbyt dużej przewagi w nowym środowisku, dlatego chroniąc się przed innymi Pokemonami, zakamuflował się – stąd też jego wygląd przypominający kulę śnieżną. Kto wie, może Charmandera też czeka kiedyś taki los?

Darmanitan, który przybrał lodową postać.

Towarzyszem Darumaki w chłodnych terenach jest Mr. Mime, który nauczył się stepować, jednocześnie zamrażając swoim tupaniem całą podłogę! Nie żartuję! Tworząc na podłodze taflę lodu, potrafi ją podnieść, tworząc tym samym barierę twardą jak stal. To jest dopiero sprytny Pokemon!

Zastanawiające jest, jak zimne muszą być nogi Mr. Mime’a, skoro ich dotyk zamraża podłoże?

Na koniec zostawiłem sobie mojego ulubionego, czyli puchatego kucysia, galarską Ponytę! Znany nam od pierwszej generacji Pokemon-koń zamienił efektowne płomienie na lśniące włosy, potrafiące nawet świecić! Pokedex nic o tym nie mówi, ale myślę, że w wyniku osiedlenia się Ponyt w lesie pełnym magicznych, świecących grzybów „wchłonęły” one od nich magiczne zdolności i właściwości fluorescencyjne, w połączeniu z wygaszeniem ognia – żadna Ponyta nie chciałaby przecież podpalić całego lasu ;-).

Puszysta Ponyta to zapewne efekt diety opartej na fluorescencyjnych grzybach (nie próbujcie tego w domu!)

Świat Pokemon jest niezwykle ruchliwy, jeśli chodzi o nowe podgatunki. Możliwości nowych ewolucji i form są tysiące, jeśli nie miliony, podobnie jak teorii na ich temat. Pokemonowi profesorowie z pewnością mają mnóstwo pracy. Obyśmy wspólnie odkryli i złapali je wszystkie! Do zobaczenia!

Zdjęcia i informacje: https://www.ign.com/wikis/pokemon-sword-shield/List_of_Galarian_Form_Pokemon