Goh - obecny partner podróży Asha.

Goh – obecny partner podróży Asha.

Witam! W najnowszej serii anime poznaliśmy nowego kompana podróży Asha – Goh. Młody chłopiec ma za cel złapać każdego pokemona włącznie z Mew. Na początku nowego sezonu widzowie szczególnie zdziwieni byli faktem, jak szybko Goh łapał coraz to kolejne gatunki pokemonów. Ponadto wszystkie z nich złapał za pomocą zwykłego pokeballa, a w większości sytuacji nie używał siły. Zastanawialiście się kiedyś jakie procentowe szansę miał chłopiec na powodzenie w złapaniu?   W tym artykule postaram się wam to przedstawić – miłego czytania!

Naszą drogę po bogatym pokedexie zaczniemy od regionu, w którym bohaterowie znajdują się przez większość czasu. Później kolejno przelecimy każdy region po kolei. Wszelkie obliczenia są oczywiście szacunkowe, ponieważ nie wiemy ile dokładnie zdrowia straciły pokemony łapane przez Goh. Dla każdego regionu będziemy używać wzoru do obliczeń odpowiedniego dla danej generacji, z której pochodzi. W nawiasie obok nazwy pokemona będzie znajdować się oszacowany przeze mnie na podstawie ewolucji i miejsca wystąpienia poziom, potrzebny do obliczenia szansy na złapanie. Ponadto jest tam, także numer odcinka, w którym dany pokemon został złapany. Jeśli zapomnieliście o jakiejś zdobyczy Goh w linkach (1, 2) znajduje się lista z najnowszymi odcinkami serii.

Pokemony spotkane w regionie Kanto

Caterpie(6), Metapod(9), Venonat(11), Venomoth(31), Paras(11), Parasect(24) JN006

Goh spotkał te robacze pokemony w lesie Vermilion. Wszystkie z nich zostały złapane na pełnym zdrowiu. Po oszacowaniu poziomu wynika nam, że bohater na zdobycie robaczych stworów miał kolejno 36%, 16%, 27%, 10%, 26%, 10%

Butterfree(12) JN006

Następną zdobyczą stał się Butterfree – w tym przypadku pomocy w złapaniu  udzielił Scorbunny kopiąc piłkę prosto w głowę pokemona, co prawdopodobnie mogło zadać lekkie obrażenia. Z tego wynika, że szansa na złapanie wyniosła maksymalnie 7%.

Pinsir(25) JN006

Walkę o Pinsira stoczył nie kto inny, jak Pikachu Asha. W uśrednionym wyniku, wykonany przez niego Quick Attack zabrał 26% życia. Stąd wiemy, że na złapanie Pinsira Goh miał 8% szans.

Weedle(6), Kakuna(9), Beedrill(17) JN006

Kolejnymi robakami z Vermillion, które zostały złapane bez walki, są pokemony z drzewka ewolucyjnego Beedrilla. Na złapanie tej trójki bez zadania obrażeń szanse wynosiły kolejno 36%, 17% i 6%.

Scyther(20)->Scizor JN006

Najważniejszą zdobyczą z wyprawy do lasu był zdecydowanie Scyther. Po bezskutecznym łapaniu Goh zdecydował się wystawić Scorbunny’ego do walki. Zadane przez galariańskiego startera trzykrotne Double Kick i Quick Attack normalnie zadało by w grach maksymalnie 15% zdrowia Scythera. Szanse na złapanie takiego pokemona to 7%.

Tentacool(20) i Dewgong(34) JN008/JN010

Te wodne pokemony, chociaż złapane w innych sytuacjach, mają ze sobą cechy wspólne. Obydwa zdobyte w wodzie i na pełnym zdrowiu – szanse na złapanie wynosiły 26% i 10%.

Cubone JN015

Cubone został napotkany w parku w mieście Vermilion. Po tym, jak trójka Mankey’ów ukradła kość Cubone’a, Goh zgodził się pomóc odzyskać zagubiony przedmiot. Z pomocą swoich pokemonów i Asha, Goh był w stanie ponownie wręczyć Cubone’owi jego kość. Później pokemon postanowił dołączyć do drużyny chłopca i dał się mu złapać – szansa na złapanie wyniosła 100%.

 

Spearow JN018

W tym przypadku niestety nie wiemy nic na temat nowej zdobyczy. O wieści złapania Spearowa Goh informuje nas po fakcie. W wariancie, w którym chłopiec nie zranił pokemona, szanse wyniosły około 35%

Rattata(14), Pidgey(14), Nidorany(14), Oddish(15), Poliwag(16), Grimer(18), Ekans(15), Farfetch’d(22) JN020

Wszystkie ww. pokemony zostały złapane podczas pokemonowej gry terenowej na łapanie stworów. Każdy z nich w momencie zdobycia miał pełne zdrowie. Możliwość złapania tych pokemonów wyniosła kolejno: 35%, 35%, 33%, 35%, 35%, 26%, 35%, a na złapanie Farfetch’da Goh miał zaledwie 6% szans. Chłopak ma zdecydowanie dużo szczęścia…

Exeggcute(16)->Exeggutor JN021

Podczas szukania jajka pokemonowego bohaterowie pomylili je z Exeggcutem, nie ma złego co by na dobre nie wyszło – Goh zyskał nowy okaz do kolekcji. Szanse na złapanie pokemona na pełnym zdrowiu wynosiły około 12%.

Pikachu->Raichu JN035

Raichu została spotkana w dolinie zamieszkałej przez Pikachu. Jeszcze jako Pikachu szybko polubiła Goh i wkrótce potem została przez niego złapana z własnej woli. Szanse wynosiły 100%.

Aerodactyl JN038

Aerodactyl został wskrzeszony z Old Amber, który Goh znalazł w miejscu kopania skamieniałości w Muzeum Nauki w Pewter. Interwencja Zespołu R spowodowała, że ​​Aerodactyl został zbyt wcześnie przywrócony do życia, co spowodowało, że wpadł w szał. Po walce i pokonaniu go, Goh zaprzyjaźnił się z Aerodactylem, który pozwolił mu go złapać. Szanse wyniosły 100%.

Geodude(18) JN051

Geodude został znaleziony na zewnątrz Skalnego Tunelu po tym, jak Goh dowiedział się o ich masowej obecności w okolicy. Farfetch’d Asha rozbił kamień, w którym ukrywał się Geodude, pozwalając Goh go złapać. Szanse wyniosły 35%.

Grookey JN059

Grookey to pokemon, który uciekł z Zespołu R, gdy Pelipper przypadkowo upuścił go w mieście Vermilion. Pokemon trafił do Laboratorium Cerise, gdzie związał się z Goh, dopóki nie został później odzyskany przez Zespół R. Później Grookey ponownie uciekł z kryjówki Zespołu R, gdy spali i dołączył do drużyny Goh po zniszczeniu swojego starego Poké Balla. Szansę wyniosły 100%.

Raticate(20) i Pidgeotto(20) JN070

Obydwa pokemony zostały znaleziony przy przemierzaniu miasta Vermilion. Zostały złapane bez walki z procentowymi szansami 12% i 16%.

 

Pokemony spotkane w regionie Johto

Sentret(14) JN009

Sentret został napotkany podczas wyprawy Goh do miasta Ecruteak w poszukiwaniu Ho-Oh. Pokemon został złapany za pierwszym razem bez użycia siły. Szanse wynosiły 34%.

Stantler(22) i Misdreavus(22) JN009

Stantler i Misdreavus zostali zdobyci podczas wizyty Goh w mieście Ecruteak. Pokemony zaatakowały bohaterów w drodze na szczyt Dzwonnicy, wiążąc ich w serii iluzji. Po tym, jak Hoothoot Jaye rozwiał iluzje dzięki ruchowi Foresight, Goh złapał napastników. Stantler i Misdreavus nie otrzymali żadnych obrażeń – szanse na złapanie wynosiły po 6%.

 

Ariados(21) i Pineco(21) JN032

Goh spotkał i złapał pokemony w Lesie Ilex. Oczywiście bohater nie osłabiał swoich przeciwników. Szanse wynosiły kolejno 12% i 25%.

Suicune(50) JN053

Goh złapał Suicune’a, aby uratować go przed grupą łowców pokemonów. Ponieważ został otruty i zraniony przez myśliwych, chłopiec pomógł mu wyzdrowieć dzięki jagodom i eliksirowi. Suicune początkowo był nieufny wobec Goh, ale po zobaczeniu, jak traktuje go bezinteresownie i broni go przed myśliwymi, pozwolił bohaterowi dowodzić nim podczas bitwy z nimi. Po tym, jak łowcy zostali pokonani i aresztowani, Goh postanowił uwolnić Suicune’a, ale ten zdecydował się pozostać jego pokemonem. Jednak zamiast pozostać w Parku Cerise, powrócił do wędrówki po świecie. Próbując obliczyć zdrowie Suicune’a w momencie złapania musimy odjąć od jego zdrowia trzy ataki Sludge Bomb ze strony Muka, Garbodora i Weezinga. Ponadto wliczyć musimy efekt zatrucia. Z obliczeń wychodzi, że Suicune w momencie złapania miał 40% zdrowia. Zatem jakie szansę miał Goh złapać legendarnego obrońcę zwykłym pokeballem? Dokładnie wynosiły one 1,2%.

Drowzee(24) JN053

Goh złapał Drowzee, aby pomógł mu w walce z grupą łowców pokemonów, którzy chcieli złapać Suicune’a i głównie używali pokemonów typu Trującego. Został jednak pokonany przez podopiecznego szefa łowców – Houndooma. Znów nie znamy okoliczności złapania pokemona, lecz wnioskując po tym, że był w pełni sił to musiał zostać złapany bez walki. Zatem szansa na złapanie wynosiła równo 25%.

Pokemony spotkane w regionie Hoenn

Taillow(18) JN007

Taillow został złapany podczas wizyty Goh w Hoenn Battle Frontier, ponieważ Taillowy żerują na poszukiwanych przez niego Wurmple’ach. Szanse na złapanie wynosiły 28%.

Wurmple(6)->Cascoon->Dustox JN007

Goh z pomocą Taillowa złapał trzy Wurmple w Hoenn Battle Frontier. Szanse, by złapać te trzy robacze pokemony pod rząd bez zadania im obrażeń wynoszą 11%.

Trapinch(25), Vibrava(35) Flygon(45) JN036

Flygon i jego poprzednie ewolucje zostali napotkani przez Goh podczas eksploracji burzy piaskowej, która ogarnęła miasto Mauville, która okazała się być spowodowana przez Flygona. Z tej trójki tylko Flygon odbył walkę – w pojedynku z Riolu stracił 15% zdrowia, a z Sobblem 3%. Natomiast walka z Rabootem zabrała Flygonowi 24% zdrowia. Szanse na złapanie Trapincha i Vibravy wyniosły 34% i 17%. Natomiast mimo ciężkiego boju szanse na złapanie Flygona dalej wynosiły 11%.

Absol(35) JN064

Absol był pierwotnie pokemonem żyjącym na górze Chimney, którego mieszkańcy miasta Lavaridge obwiniali o wysuszenie gorących źródeł. Ash i Goh odkryli później prawdziwe źródło problemu i dołączyli do Absola, aby zapobiec wybuchowi wulkanu w erupcji, rozbijając głaz, który blokował gorące źródło. Gdy głaz pękł i spod niego wybuchł podmuch gorącej wody pod ciśnieniem, Goh złapał Absola, by uratować go przed wybuchem. Później zaoferował mu szansę odejścia, ale Absol zdecydował się zostać z nim. Biorąc pod uwagę osłabienie pokemona przez zniszczenie głazu i wybuch przyjmujemy, iż stracił połowę punktów życia. Mimo wszystko szanse, by złapać tak osłabionego Absola zwykłą piłką wynoszą 8%.

 

Pokemony spotkane w regionie Sinnoh

Mantyke(16) JN008

Mantyke został złapany podczas wizyty Goh w miasteczku Snowpoint. Później wystawił pokemona w Wyścigu na Krze, gdzie pomógł Pikachu, dając mu jechać na swoim grzbiecie. Pomógł także grupie w radzeniu sobie z Zespołem R, gdy wyścig został przerwany. Szanse na złapanie Mantyke’a wynosiły tylko 3%, ponieważ jest to dziecięca ewolucja.

Goldeen(22) i Magikarp(19) JN024

Goh złapał Goldeen i Magikarpa w Ośrodku Wypoczynkowym w Sinnoh. Szanse na ich złapanie wynosiły w obydwu przypadkach 34%.

 

Pokemony spotkane w regionie Unova

Darmanitan(35) JN014

Darmanitan został napotkany podczas wizyty Goh w Desert Resort. Był to jeden z Pokémonów strzegących Ruin Kolosa, lecz został szybko złapany przez chłopca, gdy tylko ten zmienił swą formę i zaatakował. Został później użyty w bitwie rajdowej przeciwko gigantycznemu Golurkowi. Szansę na złapanie ognistego pokemona wynosiły 15%.

Sandile(16) JN014

We wnętrzu Ruin Kolosa Scorbunny przypadkowo nadepnął na ogon Sandile’a. Rozgniewany pokemon zaatkował bohaterów, ale szybko został pokonany przez Double Kick, co pozwoliło Goh go złapać. Wykonany przez galariańskiego startera atak zadał około 55% zdrowia. Zatem szansę na złapanie wynosiły aż 61%.

Golurk(50) JN014

Ten gigantyczny Golurk był strażnikiem Ruin Kolosów. W walce z nim uczestniczyli Goh, Ash, Kira, lider wykopalisk i Shane Seeker. Po złapaniu przez chłopca, pokemon został przywieziony do Laboratorium Cerise i przyjął na siebie rolę obrońcy parku. Podczas raidu Golurk stracił całe zdrowie. Szczegółowy rozkład obrażeń prezentuje się następująco: Dragonite – 55%, Braviary – 15%, Beedrill – 6%, Lampent – 10%, Darmanitan – 14%. Mimo takiego osłabienia szanse na złapanie dalej wynosiły tylko 46%.

Pansear(25) i Panpour(25) JN065

Goh spotkał Panseara i Panpoura podczas wizyty w Opelucid City. Szanse na złapanie tych pokemonów bez obicia wynosiły po 37%.

Durant JN072

Goh spotkał Duranta podczas wizyty w mieście Driftveil. Po ucieczce z walki pomiędzy rojem Durantów, a stadem Heatmorów, Goh odkrył, że jeden z Durantów podążał za nim i zgodził się z nim iść. Złapanie było dobrowolne, więc szanse wyniosły 100%.

 

Pokemony spotkane w regionie Kalos

Binacle(25), Flabebe->Floette(15), Scatterbug(8) Phantump(25) Fletchling(16) JN025

Wszystkie ww. pokemony Goh złapał w mieście Shalour podczas pierwszej wizyty w Kalos. Szanse na złapanie tych pokemonów wynosiły kolejno: 25%, 41%(na każdą poszczególną Flabebe chłopiec miał równe szanse), 46%, 25% i 46%.

Pokemony spotkane w regionie Alola

Pyukumuku(20) i Alolan Exeggutor(38) JN037

Pyukumuku został złapany przez Goh na Wyspie Melemele. Natomiast alolański Exeggutor został złapany przez Goh po walce z Rabootem. Podczas bitwy Raboot zranił pokemona palmę za tylko 4% zdrowia, a mimo to chłopiec zdobył nowy okaz do swojej kolekcji. Na taką sytuacje szanse wynosiły 13%. Co do wcześniej wspomnianego Pyukumuku – 15%.

Pokemony spotkane w regionie Galar

Skovet(20)->Greedent JN013

Greedent zadebiutował jako Skwovet, gdy został złapany podczas drugiej wizyty Goh w Wyndon. Został zwabiony przez kilka bułeczek, które jadł Ash, kradnąc jedną dla siebie. Podczas, gdy Skwovet był zajęty jedzeniem, Goh skorzystał z okazji, aby go złapać. Szanse wynosiły zaledwie 11%.

Bunnelby(15) JN042

Bunnelby został złapany podczas czwartej podróży Goh do Galar. Spotkał go, gdy wkradł się do pociągu, którym jechał on i Ash, i wziął jedną z ich bułeczek. Gonili go aż do Slumbering Weald, gdzie trener z powodzeniem go złapał. Szanse wynosiły 46%.

Boldore(25) JN050

Goh po raz pierwszy spotkał Boldore’a, gdy zmierzył się on z Eevee Koharu. Złapał go po krótkiej walce z Cinderace’em, a później użył go do walki z szalejącym Arctozoltem. Obrażenia otrzymane przez Boldore’a były równe 30%. Zatem szanse na złapanie równe były 36%.

Sobble(10)->Drizzile JN028

Kadr z anime – Cinderace i Sobble.

Drizzile po raz pierwszy pojawił się na krótko jako dziki Sobble w Wyndon. W odcinku Sobbing Sobble! został złapany przez Goh bez walki. Szanse na złapanie były równe 12%.

Scorbunny->Raboot->Cinderace JN005

Cinderace to pierwszy złapany Pokémon przez Goh. Ich pierwsze spotkanie nastąpiło w Wyndon w odcinku Mind-Boggling Dynamax! jako dziki Scorbunny. Goh zaprzyjaźnił się z ognistym starterem i ten sam chętnie zgodził się dołączyć do początkującego trenera pokemon.

Morelull(23) JN055

Goh spotkał Morelulla w Glimwood Tangle i podążał za nim. W końcu złapał go po tym, jak jego Cinderace zablokował mu drogę. Szanse na to złapanie wynosiły 36%.

 

Podsumowując… jak widać na liczbach nowy kompan Asha cieszy się sporym szczęściem. Można powiedzieć nawet, że powinno się go pytać o to co skreślać w totolotku. Pomijając pokemony, które zgodziły się do niego dołączyć, największe szanse miał na Sandile’a (61%), a najmniejsze na Suicune’a(1,2%). Wyróżnienie należy się Mantyke’owi, o którym jest dość cicho, a szanse na jego złapanie wynosiły zaledwie 3%… To tyle na dziś! Piszcie czy wam się podobało i do następnego tekstu!

Do pomocy przy tworzeniu artykułu użyłem strony: https://www.dragonflycave.com/calculators/gen-i-catch-rate

Zdjęcia pochodzą z anime Pokemon Journeys: The Series (Pocket Monsters 2019).