Motywy w Pokemonach cz.I

Matura z języka polskiego za pasem, a ty wciąż nie wiesz, jak Wokulski dorobił się pieniędzy? Nie znasz treści szkolnych lektur, a twoją jedyną pasją są Pokemony? Dla ciebie Albert ubiegał się o serce Alice, a nie Laury i dziwisz się czemu Wertera nie ma na Bulbapedii? Brzmi znajomo? Na szczęście twoją deską ratunku może być poniższy artykuł. Postaram się przedstawić ci trzy motywy występujące w świecie kieszonkowych stworków, którymi możesz uratować się na maturze.

Uwaga! Tekst może zawierać ewentualne spoilery.

Motyw buntu

Paul – Pokemon Diamond & Pearl

Seria Pokemon obfituje w wielu charakternych buntowników. Jednakże na szczególną uwagę zasługuje Paul – główny rywal Asha w regionie Sinnoh. Celem podróży chłopca jest wyparcie wszelkich słabości, zarówno z siebie, jak i ze swoich pokemonów (niejednokrotnie w brutalny sposób). Jedynym zmartwieniem Paula jest siła w walce. To zachowanie jest poparte wieloma klęskami odniesionymi przez jego brata Reggie’ego. Bunt Paula wynikał z tego, że jego brat zawsze uczył go miłości i wiary w pokemony, co w przypadku Reggie’ego nie wypaliło w walce z Brandonem. Młodzieniec wyparł te nauki i był pewny, że surowy trening i chłodne traktowanie swoich podopiecznych jest jedyną słuszną drogą i mimo że na przestrzeni anime łagodził swoje postępowania, to do końca pozostał oschły.

 

Alice | Wiki | Pokémon Amino

Alice i Tonio – Kadr z filmu The Rise of Darkrai

Motyw miłości

Alice, Tonio & Alberto – The Rise of Darkrai

Historia tej trójki zaczyna się już w dzieciństwie Alice i Toniego. Dziewczynce w młodości przydarzył się wypadek w górach. Z opresji uratował ją mityczny pokemon koszmarów sennych – Darkrai. Nieświadoma swojego bohatera, Alice przyznała zasługi Toniemu, do którego w rezultacie zaczęła czuć coś więcej. Mimo że Tonio po latach ujawnił, co się właściwie wydarzyło, Alice nadal była nim zauroczona z powodu jego wielkiej inteligencji i uczciwości. Przeciwwagą dla Tonio stał się z czasem Alberto, młody Alamoski baron, poszukujący śladów Darkrai’a. Otwarcie mówił o planach, by wziąć Alice za żonę. Dziewczyna od początku dawała Albertowi do zrozumienia, że ich małżeństwo nie ma prawa zaistnieć, lecz on wciąż usilnie na nią naciskał. Wątek tego trio pozostał otwarty, ponieważ ostatnią wiadomość o nich dostajemy podczas napisów końcowych filmu Arceus and the Jewel of Life.

 

Motyw podróży

Ash Ketchum – Pokemon: Original Series – Pokemon: The Journeys

Ash z Alabastii rozpoczął swoją podróż w wieku dziesięciu lat jako amatorski trener pokemonów. Chłopiec niszczy swój budzik, po czym spóźnia się na odebranie swojego pierwszego stworka. W konsekwencji zmuszony jest zaakceptować upartego Pikachu od profesora Oaka jako swojego startowego pokemona. Ash był zdeterminowany, aby osiągnąć swój cel. Pikachu widząc, że jest on gotów poświęcić dla niego swoje bezpieczeństwo, zmienił swoje nastawienie.. Tę historię znamy wszyscy. Nieodłączną częścią anime stały się podróże chłopca i jego Pikachu. Po 24 latach emisji anime mamy ponad tysiąc odcinków, w którym każdy zawiera jeden wspólny motyw – podróży. Warto nadmienić, iż każda seria, poza najnowszą, jest jedną wielką podróżą Asha w danym regionie. Począwszy od I choose you do A close call… Practically!, każdy z pojedynczych odcinków może być inspiracją dla leniwego maturzysty.

 

Motyw rewolucji

Lysandre – kadr z anime.

Lysandre – Pokemon: XYZ

Przykładem wielkiego rewolucjonisty jest postać Lysandre’a, który przeszedł przemianę z dobroczyńcy do czarnego charakteru. Niegdyś miał dobry charakter, był bardzo hojny i pomagał potrzebującym. Jednak gdy ci, których wspierał, przyzwyczaili się do jego pomocy i stali się chciwi, rozczarował się ludzkością. Z tego powodu zamierzał zbudować nowy świat – taki, w którym każdy będzie szczęśliwy. W idealnym świecie nie było miejsca dla każdego, dlatego postanowił usunąć wszelkie niepotrzebne jednostki za pomocą legendarnego pokemona regionu Kalos – Zygarde’a.  W odcinku Coming Apart at the Dreams! Lysandre wyjaśnił widzom swoje motywacje. Ostatecznie wiemy, że jego plany nie uszły na sucho, dzięki więzi między Greninją i Ash’em, którzy rozprawili się ze złoczyńcą.

 

To by było na tyle w pierwszej części. Napiszcie czy wam się podobało i wyczekujcie kolejnych tekstów już niedługo.

Obrazek wyróżniający – Link: tutaj