Witam ponownie! Właśnie mija 5 lat, odkąd pokemonowe szaleństwo wkroczyło w świat zewnętrzny, więc przyszedł czas na kolejną część mini poradnika do Pokemon GO. W tej części przyjrzymy się zawartości naszego plecaka, jajkom, ponownie pokemonom oraz wstępnie rajdom. Zapraszam do lektury!

Oficjalna grafika promocyjna GO Festu 2021, który odbył się w ostatnim weekendzie na całym świecie.

  1. Co Ty tam tachasz w tej torbie?

To pytanie odnosi się często do kobiet, które w swoich torbach potrafią nosić nie lada ciężary (sama do nich należę ;)), chociaż tutaj tyczy się ono plecaka naszego awatara w grze. Jak wspominałam w poprzedniej części, przekręcając stopy dostajemy różne przedmioty. Niektóre są nagrodami z zadań, inne wypadają z rajdów czy prezentów, jednak każdy z nich trafia po zdobyciu do naszego plecaka. Nowi gracze bardzo szybko miewają problemy z jego pojemnością (na starcie jest to 350 miejsc, obecnie maksymalnie 3500), ale zawsze możemy go powiększyć, wykupując miejsce w sklepie (każde powiększenie kosztuje 200 coinów i zwiększa pojemność o 50). Przyjrzyjmy się więc temu, co trafia do naszej Torebki Hermiony:

  1. Balle, czyli coś, bez czego ta gra nie istnieje. Do dyspozycji mamy trzy podstawowe typy balli: klasyczny (czerwony), great (niebieski), który ma zwiększoną szansę na złapanie pokemona, oraz ultra (żółto-czarny), który ma jeszcze większą szansę. Dodatkowo poza nimi w grze istnieją także premier balle (całe białe), których nie znajdziemy w plecaku, gdyż pojawiają się w osobnej puli do łapania pokemonów z rajdów.
  2. Maliny (potocznie każdy owoc jest nazywany maliną), czyli Razz Berry, Nanab Berry i Pinap Berry (malina, banan i ananas). Podstawowe przekąski dla naszych pokemonów. Mogą być użyte na kilka sposobów (rzucanie dzikim pokemonom, żeby łatwiej je było złapać lub łapać z bonusem, poprawa motywacji pokemona na Gymie lub dawanie ich naszemu Buddy pokemonowi, aby pojawił się na mapie). Każda malina ma inne właściwości: Razz Berry zwiększa szanse na złapanie pokemona, Pinap Berry podwaja ilość cukierków, którą odstajemy za złapanie, a Nanab „ogłusza” pokemona (jest to szczególnie przydatne, gdy pokemon bardzo skacze lub atakuje przy łapaniu). Istnieją również dwie specjalne maliny, które nie wypadają ze stopa, a są nagrodą za różnorakie misje wykonane w grze. Są to Silver Pinap Berry (poza zdublowaniem ilości cukierków nieco zwiększa szansę na złapanie pokemona) oraz Golden Razz Berry (znacznie zwiększa szansę na złapanie pokemona, mniej-więcej dwukrotność normalnej maliny). Ostatnio w grze pojawiła się także inna przekąska – pofinka. Jest to przysmak znany z regionu Sinnoh, specjalnie przygotowywany dla pokemonów. Dając pofinkę naszemu Buddy (tylko w tej sytuacji można ich użyć) dublujemy mu wszystkie serca i zapełniamy mu trzy z sześciu serc przypadających na karmienie, a dodatkowo zmniejszamy mu dystans potrzebny do zebrania candy. Pokemon jest wtedy w stanie „podekscytowania”, co sygnalizuje nam ikonka uśmiechniętej buzi otoczonej sercami.
  3. Revive’y, które chyba jako jedyne nie mają polskiego lub fanowskiego odpowiednika w nazwie. Są to przypominające żółtą igłę z kompasu przedmioty, które przywracają część życia pokemonom, które bez żadnego HP wracają z Gyma lub które wykorzystywaliśmy do walki. Są kluczowe, gdyż potki nie działają na pokemony z zerowym poziomem HP (health points – punkty życia/zdrowia), a Revive’y tak, wypełniając je do połowy (zwykły Revive) lub całkowicie lecząc (Max Revive o formie gwiazdy).
  4. Potiony (potki), znane z gier eliksiry leczące pokemony. Jeżeli tylko część życia pokemona została zabrana, można ich użyć, by je przywrócić. Zwykły potek (fioletowy) odnawia 20 punktów HP, Super potek (pomarańczowy) 50 HP, Hiper (bladoróżowy) 200 HP, a Max potek (niebieski) całe życie, niezależnie od maksymalnej ilości HP pokemona (oczywiście wszystkie działają dopiero po użyciu Revive’a).
  5. Przedmioty ewolucyjne. Jest ich sporo, niektóre są znane z gier kanonicznych, niektóre zostały stworzone tylko w celach wykorzystania ich w PoGO. Z gier Nintendo mamy King’s Rock (do ewolucji Slowpoke’a w Slowkinga oraz Poliwhirla w Politoeda), Dragon Scale (Seadra w Kingdrę) Metal Coata (Onix w Steelixa oraz Scyther w Scizora) Up-Grade (Porygon w Porygona2) oraz Sun Stone’a (Gloom w Bellosoma i Sunkern w Sunflorę, a ostatnio Petilil w Liliganta). Poza nimi mamy także Sinnoh Stone, który wszedł w zastępstwie bardzo wielu przedmiotów ewolucyjnych, wprowadzonych w czwartej generacji (do ewolucji w: Weavile’a, Rhyperiora, Mismagiusa, Froslass, Dusknoira, Gallade’a, Ambipoma, Lickylicky, Tangrowtha, Yanmegę, Electivire’a, Magmortara, Togekissa, Honchkrowa, Gliscore’a, Roserade, Porygona Z oraz Mamoswine’a). Jest to duże ułatwienie, bo praktycznie każdy z tych pokemonów ma osobny przedmiot ewolucyjny, co znacznie utrudniłoby wpisanie ich do dexa. Ostatnim itemem jest Unova Stone, który umożliwia ewolucję niektórych gatunków z piątej generacji (Mincinno w Cincinno, Lampenta w Chandelure’a, Munnę w Musharnę, Eelektrika w Eelektrossa oraz wszystkie trzy regionalne małpki: Panseara, Pansage’a oraz Panpoura w odpowiednie formy).
  6. Jajka, o których więcej w następnych podrozdziałach 😉
  7. Inkubatory, które uruchamiają proces wykluwania jajek. Mamy trzy rodzaje: klasyczny, który mamy zawsze, dodatkowy, który można dostać lub kupić, działający dokładnie tak, jak klasyczny oraz Super Inkubator, który także można dostać lub kupić, skracający dystans do pokonania o 1/3.
  8. Rare candy. Jest jeden z najbardziej pożądanych przedmiotów, gdyż użyty zamienia się w cukierki danego pokemona. Najczęściej można je zdobyć z rajdów, ale dostępne są także jako nagrody za zadania czy w prezentach. Obecnie do gry wprowadzono także cukierki XL, które pozwalając na levelowanie pokemona od 40 poziomu wzwyż i mają one odpowiednik rare – Rare Candy XL, które działają dokładnie tak jak swoje klasyczne odpowiedniki.
  9. Prezenty, które otrzymujemy ze stopów i które można wysłać znajomym. Odebrane mogą nam zapewnić dostawę balli (co często ratuje skórę, szczególnie graczom ze wsi, gdzie ciężko o stopy, a co za tym idzie, także balle), malin, potków, dustu i innych itemów, ostatnio także naklejek.
  10. Lucky Eggi i Star Piece’y, które zapewniają podwójną ilość zdobywanego expa (Eggi) lub dodatkowe 50% dusta (Star Piece). Mogą być wydłużane w działaniu podczas eventów.
  11. Incense’y, czasami zwane czujkami. Jest to „zapach” przyciągający pokemony do postaci gracza przez 30 minut (obecnie godzinę).
  12. Lure Module, potocznie lury, które przymocowuje się do stopa. Działają jak Incense’y, ale są „stacjonarne”, więc przydatne szczególnie dla osób, które grając siedzą w jednym miejscu. Przy wprowadzeniu czwartej generacji dodano trzy nowe rodzaje lurów: Mossy (ang. mchowy), przy którym respią się głównie pokemony typu trawiastego, robaczego i trującego oraz przy którym można ewoluować Eevee w Leafeona, Magnetic (ang. magnetyczny), który wabi pokemony stalowe, elektryczne i kamienne oraz pozwala na ewolucję Nosepassa w Probopassa i Magnetona w Magnezone’a, oraz Glacial (ang. lodowcowy), przy którym można złapać wodne i lodowe pokemony oraz ewoluować Eevee w Glaceona. Ostatnio dodano także Lure Rainy (deszczowy), który wabi pokemony wodne i, jeżeli nie panuje pogoda deszczowa, pozwala na ewolucję Sligoo w Goodrę.

    Rodzaje lurów, fragment screenu z gry.

  13. TM-ki (Technical Machines), czyli kolejny znajomy z gier kanonicznych. Urządzenia te używane są do zmiany ruchów danego pokemona. Każdy pokemon ma pulę ruchów, z których po użyciu TM-ki losowany jest inny. Mamy podstawowe dwie TM-ki- na ruch szybki (Fast Move – Fast TM) oraz ładowany (Charged Move i TM). Od niedawna w grze jest także Elite TM, który pozwala nam na wybranie ruchu, który chcemy mieć na danym pokemonie, także z puli, która była dostępna kiedyś, a obecnie nie jest (tzw. Ruchy Legacy, np. u Mewtwo jest to Shadow Ball).
  14. Kamera, a raczej aparat, służący nam do robienia zdjęć zarówno dzikim pokemonom podczas łapania, jak i naszym, obecnym w Pokemon Box. Przy jego użyciu można próbować złapać Smeargle’a :).
  15. Passy i bilety. Passy to swoiste bilety wstępu na rajd. Codziennie dostajemy jednego darmowego (pomarańczowego, po przekręceniu stopa na Gymie, niewykorzystany pozostaje w torbie, ale można mieć tylko jednego, więc dopóki się go nie wykorzysta, nie odbierzemy kolejnego), a w sklepie możemy nabyć premium (zielone, koszt jednego to 100 coinów) i uczestniczyć dzięki nim w rajdach. Osobno istnieją także Passy zdalne (Remote, niebiesko-różowe, o nich niżej w podrozdziale o rajdach) oraz EX-Raid Passy (czarne), które pozwalają na walkę podczas rajdu EX. Taki Pass dostajemy losowo po akcji na Gymie EX (Gym EX oznaczony jest w górnym rogu przy wyświetleniu pokemonów na tym Gymie) takich jak walka z pokemonami lub rajd. Passy EX mają konkretną datę i czas (rajd EX trwa 40 minut, a po tym czasie pass przepada). Rajdy EX są rzadkością (obecnie w ogóle ich nie ma, do odwołania z wiadomych przyczyn), pokemony z tych rajdów są rzadsze lub czasem nawet w ogóle niedostępne poza nim. Na szczęście istnieje możliwość zaproszenia jednego znajomego do uczestnictwa w rajdzie EX, na który mamy zaproszenie (przyjaciel musi mieś co najmniej trzeci poziom przyjaźni). Bilety z kolei wyglądają podobnie do passów, ale służą uczestnictwu w eventach płatnych (dostajemy je po zakupie za prawdziwe pieniądze w sklepie). Zazwyczaj dotyczą Safari Zone lub GO Festów, lecz ostatnio zdarzają się także mini-eventy np. Podczas CD (zazwyczaj za mała kwotę, ok. 3 zł w Polsce, w Ameryce jest to jeden dolar).
  16. Radary na Zespół R, które są do zdobycia poprzez wygrane z członkami zespołu lub ich Liderami. Pozwalają namierzyć albo Lidera (Rocket Radar) lub Giovanniego, Szefa całego Zespołu (Super Rocket Radar).

Itemki dostępne w grze (od lewego górnego rogu) pokeball, Max Potion, Razz Berry, jajko, Lure Module, inkubator, great ball, Super Potion, aparat, Incense, Potion, Max Revive, Hyper Potion, Revive, bonusowy inkubator i ultra ball, grafiki z gry.

6. Oh..? Czyli co w jajkach siedzi

Zainteresowanie naukowe profesora Elma z Johto – jajka. Obecne od pierwszych gier pokemon, pozwalają nam często zdobyć pokemony niedostępne normalnie w dziczy. Domyślnie można było posiadać do 9 jajek (są one dostępne do podglądu, gdy przesuniemy ekran boxa z pokemonami na lewo), obecnie mamy także pulę „specjalną”, na trzy dodatkowe jajka.

W Pokemon GO mamy pięć typów jajek, zależne od kilometrów, których wymagają: 2 km, 5 km, 7 km, 10 km oraz 12 km. Jajka dwójki (w zielone łatki) są wraz z piątkami (pomarańczowe łatki) najpopularniejsze. Dostać je można ze stopów i Gymów. Dwójki zawierają wszelkie startery oraz mało przydatne pokemony (np. Patrat, Rurrloin czy Lilipup). Piątki są nieco ciekawsze, zawierające mniej popularne pokemony (np. Roggenrola, Buizel, Burmy, Joltik). Najcenniejsze z punktu widzenia graczy-wyjadaczy są siódemki i dziesiątki. Siódemki (żółte w fioletowe/różowe łatki) dostępne są tylko z prezentów od przyjaciół i najczęściej zawierają pokemony przypisane do danego eventu (np. podczas Ultra Dragon Week zawierały smoki, w tym Gible i Deino), a na co dzień wykluć z nich można formy alolańskie oraz Baby Pokemony (np. Mime Jr., Happiny czy Magby), niedostępne na dziko, a praktycznie wszystkie możliwe do wyklucia shiny. Jajka dziesiątki to te, w których znajdziemy przede wszystkim tzw. pseudo-legendy (pokemony, które w oryginalnych grach na ostatnim poziome ewolucji miały sumę statystyk bazowych równą 600 – dawniej Dratini, Larvitar, Bagon, Beldum, obecnie Gible, Deino), jednego Baby Pokemona (Riolu), kilka innych, często równie rzadkich (Golett, Alomomola, Darumaka, Litwick, Audino) oraz mniej pożądane, dostępne z byłych eventów lub rajdów (Absol, Feebas, Shinx).

Osobno mamy jeszcze piątki i dziesiątki specjalne, dostępne z Adventure Synca. AS jest systemem liczącym dystans, jaki pokonujemy w ciągu tygodnia grania. Za przebicie każdego z trzech progów odległości dostajemy nagrody, w tym można dostać jajka. Piątki i dziesiątki dostępne z AS mają inną pulę pokemonów, które można z nich wykluć (Piątki mają głównie pokemony z czwartej generacji, rzadsze na dziko, a dziesiątki stare Pseudo-Legendy jak Dratini czy Beldum, ale także Riolu).

Co do ostatniego typu jajek, dwunastek, są one bardzo świeże, gdyż zostały wprowadzone dopiero pod koniec 2020 roku. Ważne stały się z powodu kolejnej fali pokemonów z piątej generacji, które tylko z tych jajek można zdobyć (Pawniard, Sandile, Vullaby; nie ma ich na dziko ani w misjach). Jajka te można zdobyć walcząc z liderem Zespołu R. One oraz jajka z Adventure Sync mogą wpaść do puli dodatkowej w naszym boxie (te trzy dodatkowe miejsca, wspomniane wcześniej).

Należy jednak pamiętać, że co i rush mamy rotację i zawartość jajek jest zmieniana! Dla aktualnych danych polecam zerkań na stronę Silph Road, gdzie na bieżąco aktualizowana jest zawartość każdego typu jajek ;).

  1. Dane Pikachu zostały wprowadzone do Pokedexa! O liście pokemonów

O tak, Pokedex. Wynalazek profesora Oaka, który towarzyszy nam w każdej podróży z pokemonami. Zapisywany jest w nim każdy napotkany oraz złapany przez nas stworek, również tam możemy podejrzeć jego opis, wygląd czy cechy charakterystyczne. Każdy region ma własny Pokedex, zarówno pod względem wyglądu, jak i zawartości. W Pokemon GO wchodząc w Pokedex mamy podział właśnie na regiony, które oznaczone są właśnie rysunkiem Dexa z danego regionu oraz kolorem – brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym, zależnie od stopnia wypełnienia danego Dexa. Jednak pomimo wypuszczenia już piątej generacji i części szóstej, nie każdy pokemon z każdego regionu jest możliwy do złapania, dlatego przyjrzyjmy się niedoskonałościom GOdexa:

– Pierwsza generacja, czyli Kanto, jest dostępna cała, w tym: Mew tylko z misji A Mythical Discovery (tylko raz, osobno na evencie Kanto Tour można było zdobyć jedną sztukę shiny Mew), Mewtwo z rajdów, Legendarne Ptaki także z rajdów i swego czasu z paczek tygodniowych, Tauros, Mr. Mime, Farfetch’d oraz Kangaskhan regionalnie na całym świecie (kolejno Ameryka, Europa, Japonia i Australia).

– Druga generacja, Johto, Również jest dostępna cała, w tym: Celebi tylko raz z misji A Ripple in Time (plus podobnie do Mew, jednorazowo shiny z misji eventowej), Legendarne Bestie (Raikou, Entei i Suicune), Lugia i Ho-Oh z rajdów i wcześniej w paczkach, Heracross i Corsola regionalnie (Ameryka Południowa oraz pas pobrzeży przy równiku) oraz Unowny, które są ultra rzadkie, eventowe lub niegdyś na Ultra Enigma Week na rajdach.

– Hoenn, czyli trzecia generacja nie posiada Keckleona (Pokemon Kameleon, nr 352), reszta jest dostępna: Jirachi jednorazowo z misji Thousand Year Slumber, legendarki (Rayquaza, Kyogre, Groudon, Registeel, Regice, Regirock, Latios, Latias) z rajdów lub kiedyś z paczek, Deoxys z rajdów EX oraz zwykłych eventowych, regionalki to: Relicanth (Nowa Zelandia i wyspy okoliczne), Tropius (Afryka i niektóre wyspy Morza Śródziemnego), Zangoose i Seviper, Lunatone i Solrock oraz Volbeat i Illumise (wszystkie trzy pary wymieniają się co trochę między dwoma obszarami – Europa, Azja i Australia oraz Ameryki i Afryka), Torkoal (Azja Południowo-Wschodnia). Dodatkowo Shedinja dostępny był tylko z misji, choć jego preewolucje dostępne są z jajek i na dziko.

– Sinnoh, czyli czwarty region także nie posiada wszystkich pokemonów. Brakuje: Rotoma w formie podstawowej, Kosiarki, Mikrofalówki, Lodówki i Wiatraka (Pralka udostępniona została podczas GO Fest 2020), a także naszego Pana i Władcy Arceusa i Shaymina w obu formach. Dostępne są legendy (Dialga, Palki, Giratina w obu formach, Heatran, Cresselia oraz strażnicy jeziora, ale regionalnie – Mesprit w Europie i Afryce, Uxie w Azji i Australii oraz Azelf w Amerykach), a regionalnymi są Carnivine (Floryda i niektóre sąsiednie stany USA), Mime Jr. (tylko z jajka z Europy), Shellosy (zależnie od formy na półkuli wschodniej lub zachodniej), Pachirisu (pas północne USA, Kanada i Rosja) oraz Chatot (południowe krańce Ameryki Południowej, Afryki i Australii). Dodatkowo Spiritomb jest dostępny tylko z misji A Spooky Message, dostępnej na Halloween.

– Piąty region, czyli Unova, który powoli zostaje dopełniany. Numer zero dexa Unovy, Victiniego można zdobyć w misji The Feeling of Victory. Poza nim, na rajdach dostępne były legendarne Miecze Sprawiedliwości (Terrakion, Virizion i Cobalion), Reshiram, Zekrom i Kyurem w podstawowej formie, Trio Sił Natury (Tornadus, Thundurus i Landorus) oraz mityczny Genesect. Regionalnie zdobyć można Sigilypha (Egipt, Izreael i okolice), Heamora i Duranta, Sawka i Throh’a (obie pary tak samo jak pary z Hoenn), Basculina w jednej z dwóch form (półkula wschodnia lub zachodnia), Małpki (Pansage, Pansear oraz Panpour, podział jak u Legend z Jezior z Sinnoh) oraz Maractusa (Ameryka Południowa i Środkowa).

Brakuje dwóch form Kyurema: Black i White, Keldeo i Meloetty w dwóch formach oraz kilku zwykłych pokemonów: Zoruy i Zoroarka, Druddigona oraz Larvesty i Volcarony.

– Szósta, najnowsza w GO generacja, dostała dopiero swoją pierwszą falę, więc pula pokemonów jest tutaj bardzo ograniczona. Póki co możemy zdobyć tylko startery (Chespin, Fennekin i Froakie), Bunnelby, Litleo, Fletchlinga, Espurra (z rajdów), Noibata i ich ewolucje. Pojawił się również pierwszy regionalny z Kalos, Klefki, oczywiście dostępny we Francji. Warto zaznaczyć, iż Noibat jest ultra rzadkim pokemonem, plus podobnie do Swablu potrzebuje aż 400 cukierków do ewolucji, warto więc łapać każdą sztuką, którą zobaczycie na radarze!

– Siódma generacja, czyli Alola – tak tu nie ma pomyłki – ale dostępne są z niej tylko pokemony w formach regionalnych, znane z poprzednich regionów: Meowth, Sandshrew, Exeggcutor, Marowak, Diglett, Raichu, Vulpix i Geodude i ich ewolucje. To samo tyczy się Galaru, czyli generacji ósmej, z której otrzymaliśmy formy regionalne Zigzagoona, Darumaki, Stunfiska, Meowtha, Weezinga i Farfetch’da oraz część specyficznych ewolucji tych pokemonów: Obstagoona i Perrserrkera.

-Poza wszelkimi generacjami jest Meltan i Melmetal, które do zdobycia są z misji (tylko jeden Meltan, Let’s GO Meltan!) lub masowo z Mystery Boxów, przesyłanych z Nintendo Switch lub Pokemon Home.

Meloetta, mityk z 5 generacji, która był do zdobycia dla posiadaczy biletów na GO Fest 2021, grafika oficjalna.

  1. Jak złapać Mewtwo, czyli o biciu rajdów

Rajdy są chyba najbardziej ekscytującą mechaniką w tej grze. Zakładają zbijanie bossa rajdu w grupie, oczywiście jeżeli mówimy tu o rajdach z prawdziwego zdarzenia, czyli poziomu piątego.

Od niedawna Niantic uprościło tiery (poziomy) rajdów, ograniczając ich poziomy z pięciu do trzech: pierwszo-, trzecio- oraz pięciopoziomowe, plus dodatkowe rajdy EX. Na rajdach pierwszego tieru najczęściej znajdziemy startery i pokemony w pierwszej formie ewolucyjnej, nie stanowiące wyzwania nawet dla samotnego gracza. Poziom trzeci zazwyczaj jest mixem: niektóre pokemony mają drugą formę ewolucyjną (np. Raichu), niektóre trzecią (np. Aggron) a niektóre są bezewolucyjne (np. Absol). Są one jednak przydatne, gdyż nawet trzeciopoziomówki gracz z kontem na odpowiednim poziomie jest w stanie zbić sam. Schody zaczynają się na rajdach legendarnych, czyli tieru piątego. Na piątkach zawsze jest pokemon legendarny lub mityczny, do którego zbicia często potrzeba kilku bardziej ogarniętych graczy. Wraz z wprowadzeniem szóstej generacji mamy także rajdy na mega pokemony, w których zdobywamy danego pokemona w formie podstawowej plus, zależnie od czasu zbicia, energię do jego mega ewolucji.

Rajdy zaczynają się od jajka, które pojawia się na gymie losowo i w losowym czasie. Jajko kluje się 50 minut i potem zamienia się w pokemona, który znajduje się na gymie przez 45 minut. Po kolorze jajka jesteśmy w stanie stwierdzić, jakiego tieru pokemona można się spodziewać na rajdzie: różowe to 1 poziom, żółte 3, czarne 5 (lub EX) a brązowe z tęczowymi wzorami to jajo mega (wygląda jak świecący kamień). Gdyby nie sytuacja na świecie, wystarczyłoby być pod klującym się jajkiem w jakimś popularnym miejscu w mieście (np. na rynku), żeby znaleźć grupkę, która bardzo chętnie dorzuci swoje obrażenia do wspólnego zbicia bossa. Obecnie warto posługiwać się serwisami takimi jak Discord, aby znaleźć ekipę na rajdy lub poprosić o zaproszenie na rajd: od początku pandemii dostępne są zdalne passy (Remote Raid Pass), którymi możemy zbijać rajdy nie ruszając się z domu. Są one jednak płatne (przez jakiś czas dostawaliśmy jedną sztukę raz tygodniowo, ale wszystko co dobre, szybko się kończy, obecnie można dostać jeden podczas przybijania 7 pieczątki z misji dziennych) lub do zdobycia w zadaniach eventowych.

Mam nadzieję, że ponownie przybliżyłam Wam co nieco ze świata Pokemon Idź. Jeżeli macie pytania lub sugestie, czekam na nie w komentarzach. Do napisania!