Witajcie trenerzy i trenerki! Dzisiaj porozmawiamy sobie o dość powszechnym zjawisku w świecie pokemonów czyli ewolucji. Zapraszam!
Podstawy zjawiska
Każdy z was dobrze wie, że pokemony przechodzą w swoim życiu różne fazy rozwoju. Najczęściej są to trzy etapy, ale zdarza się, że u danego gatunku przebiega tylko jeden lub dwa. Oczywiście żyją też na świecie stworki, u których nie występuje żadna metamorfoza. Ewolucja trwa do osiągnięcia przez pokemona określonej formy, lecz istnieje możliwość zatrzymania jej przebiegu poprzez wręczenie naszemu partnerowi Everstone’a. To zjawisko przynosi jednak pokemonowi pewne korzyści. Jedną z nich jest możliwość zmiany swojego typu, chociaż zazwyczaj ukazuje się to przez dodanie tego drugiego. Nie wspominając już oczywiście o nowych ruchach chętnie wykorzystywanych przez trenerów w walce jak i podwyższonych statystykach.
Ewoluujący Pikachu w grze Pokemon X/Y.
Metody ewolucji
Każdy pokemon ma charakterystyczne dla swojego gatunku wymagania ewolucyjne. W grach jest to najczęściej osiągnięcie pewnego poziomu, poprzez użycie Rare Candy lub zdobyte doświadczenie w bitwach, ale istnieje też wiele innych opcji. Jedną z nich jest ewolucja za pomocą kamienia, która zachodzi po dotknięciu przez pokemona jednego z nich.
Wszystkie znane możliwe kamienie ewolucyjne
Pokemony mogą też ewoluować jeżeli zostaną wymienione. Ten proces zostaje rozpoczęty od razu jednak niektóre ze stworków potrzebują do niej specjalnego przedmiotu. Jednym z takich pokemonów jest Scyther, a jego ewolucję możecie zobaczyć w tym odcinku. Do tej metody należy jeszcze jeden sposób możliwy tylko i wyłącznie dla dwóch pokemonów, które wymienione razem uaktywniają zjawisko ewolucji. Tymi stworkami są Shelmet i Karrablast.
Inną metodą jest zdobycie przez pokemona odpowiedniej ilości przyjaźni. W grach do tego rodzaju ewolucji przyjaźń musi wynosić minimum 220. Po spełnieniu tego wymogu wystarczy już tylko wbić stworkowi kolejny poziom.
Umbreon i Espeon dwie ewolucje Eevee, które do swojej przemiany potrzebują szczęścia.
Kadr z animacji gry Pokemon Mystery Dungeon: Gates to Infinity.
Kolejnym sposobem na wywołanie ewolucji jest wręczenie pokemonowi przedmiotu, który nie wymaga uczestniczenia wymiany. Czasami wyewoluowana forma naszego stworka zależy od trzymanej rzeczy.
Applin i jego dwie ewolucje uzależnione od przedmiotu.
Zjawisko ewolucji może być też uzależnione od pory dnia. Ten sposób jest wymagany na przykład do ewolucji Rockruffa w określoną formę Lycanroca. Czas może być też jednym z kilku wymagań do zajścia metamorfozy. Jest on połączony z przyjaźnią lub odpowiednim przedmiotem.
Trzy różne formy Lycanroca, gif z anime.
Pokemony mogą też ewoluować jeżeli nauczą się określonego ruchu. Jednym z takich stworków jest na przykład Poipole, który przemienia się w Naganadela po nauczeniu się Dragon Pulse’a.
Kolejnym sposobem na ewolucję jest pobyt w określonym miejscu lub regionie. W przypadku regionu wiele pokemonów wykształciło zupełnie nowy wygląd jak i umiejętności by przystosować się do środowiska. Wytworzona w ten sposób forma znana jest jako odmiana regionalna (więcej o formach regionalnych znajdziecie tutaj i tutaj).
Ewolucja Koffinga w formę kantyjską i galariańską.
Poza czasem i miejscem czynnikiem powodującym ewolucję może być też pogoda. Przykładem takiej przemiany jest Sliggoo, który ewoluuje w Goodrę w trakcie deszczu lub mgły.
W niektórych przypadkach ewolucja jest zależna od płci pokemona. Na przykład tylko samica Salandita może przetransformować się w Salazzle. Samiec natomiast nie przechodzi żadnej metamorfozy.
A wracając do regionu Alola to w grach Sun/Moon i Ultra Sun/Moon ewolucja Cosmoema zależy od wybranej przez nas wersji.
Ewolucja Cosmoema w grach Pokemon Sun/Moon i Ultra Sun/ Ultra Moon.
Kolejne metody zostały wprowadzone w regionie galar i każda z nich jest wyjątkowa dla konkretnego stworka dlatego w skrócie je podsumujemy.
Galariański Farfetch’d ewoluuje w Sirfetch’da po zadaniu 3 ciosów krytycznych w jednej bitwie.
Galariański Yamask ewoluuje w Runerigusa jeżeli gracz przejdzie pod kamiennym mostem w Dusty Bowl po tym jak ten pokemon stracił 49 lub więcej HP od jednego ataku. Oczywiście Yamask musi być przytomny.
Milcery ewoluuje w Alcremie jeżeli trzyma słodycz, a trener wykona pozę. Jego forma zależy od rodzaju słodyczy jaki trzyma, pory dnia oraz pozy wykonanej przez trenera.
Ewolucja Alcremie w grach Pokemon Sword/Shield.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tych stworków to serdecznie zachęcam was do odwiedzenia zakładki “GalarDex”.
Na świecie żyje też oczywiście wiele innych pokemonów, które wykształciły swoje własne unikalne sposoby na ewolucję.
Pokemon Go
W tej grze ewolucję można wykonać na kilka sposobów.
Pierwszym jest zebranie przez gracza określonej ilości cukierków potrzebnej do ewolucji danego pokemona. W przypadku niektórych gatunków zbieranie cukierków można zastąpić wymianą. Czasami jednak oprócz cukierków potrzebujemy także specjalnego kamienia lub przedmiotu, o których możecie dowiedzieć się więcej w najnowszym poradniku naszej cioteczki. W tej grze nie zabrakło oczywiście wyjątków. W przypadku Eevee można go raz ewoluować w określoną formę za pomocą specjalnego imienia. Natomiast w przypadku ewolucji Sliggoo w Goodrę zamiast użycia Rainy Lure Module możemy wykorzystać deszczową pogodę.
Larvitar, który ewoluuje w Pupitara za pomocą cukierków w grze Pokemon Go.
Mega ewolucja
Mega ewolucja jest nową mechaniką wprowadzoną w generacji szóstej. W porównaniu do zwykłej ewolucji może ona zachodzić wiele razy z możliwością powrotu do wcześniejszej formy. Do zajścia tego zjawiska potrzebna jest silna więź między trenerem a pokemonem, a także Key Stone (dla trenera) i odpowiedni Mega Stone (dla pokemona). Po przejściu tej przemiany silnej zmianie ulegają nie tylko wygląd ale i statystyki. Może nawet dojść do zmiany umiejętności i typu pokemona.
Blaziken po Mega Ewolucji.
Na tym zakończymy dzisiejszy artykuł. Napiszcie czy się podobało i u jakiego stworka chcielibyście zobaczyć zupełnie nową ewolucję. Zapraszam wszystkich do uwolnienia swoich przemyśleń w komentarzach i do zobaczenia już niedługo w kolejnym tekście.
Ale naprzykład jest wyjątek z mega ewolucją bo rayquaza mega ewoluuje kiedy zna ruch dragon ascent i nie potrzebuje mega kamieńa ale ja się nie czapiam tylko taka mała uwaga
Zgadza się i bardzo się cieszę, że to zauważyłeś. ?
Jednak w tym artykule skupiałam się bardziej na zwykłej ewolucji niż tej mega, a w większości przypadków zachodzi ona właśnie w ten sposób.
Opis w jaki sposób ewoluuje Galarian Yamask oznacza że jest to naprawdę idealny pokemon dla Asha, powinien co najmniej mieć 3 pokemonów z Galar, 3 z Kanto oraz 3 z Sinnoh w obecnej serii Journeys.