Wszyscy wiemy, że typy to nieodłączna, bazowa wręcz mechanika w uniwersum Pokemon. Jak wspominałam w artykule o typologii, mamy aż 18 różnych typów wpływających mniej lub bardziej na siebie nawzajem. Każdy z nich jest jednak niepowtarzalny, ma swoje charakterystyczne cechy i, oczywiście, pokemony. Zapraszam na krótki artykuł o pierwszym z 18 typów: lodowym! Może i święta nie były białe jak na kartkach z życzeniami, a nowy rok póki co jest bardziej szary niż biały, ale może ten tekst dmuchnie na Was, drodzy Czytelnicy, odrobiną chłodu. Zapraszam do lektury!

Pokemony-przedstawiciele typu lodowego

Typ lodowy pojawił się już w pierwszej generacji, czyli w regionie Kanto. Na skórze gracze mogli poczuć jego moc podczas konfrontacji z Lorelei z Elitarnej Czwórki, która dysponowała pokemonami wodnymi i właśnie lodowymi. Później także pojawiał się jako typ w salach (Pryce w Johto, Candice w Sinno, Brycen w Unovie, Wulfric w Kalos oraz Melony w Galar) jak i w Elitarnych Czwórkach (wspomniana już Lorelei w Kanto, Glacia w Hoenn). W Unovie dodatkowo pojawił się przedstawiciel drużyny Plasma, Zinzolin, jeden z najważniejszych przeciwników, który również specjalizował się w pokemonach lodowych. Typ lodowy pojawiał się więc stosunkowo późno w toku historii, często będąc dość wymagającym uwagi i czasu gracza typem do pokonania.

Glacia, członkini Elitarnej Czwórki Hoenn, grafika oficjalna z gry Pokemon: Omega Ruby/Alpha Sapphire

Niestety typ lodowy w ujęciu technicznym nie jest najlepszy. Wraz z typem normalnym jest najmniej odpornym typem (jest odporny, czyli otrzymuje tylko połowę obrażeń tylko sam od siebie), jest za to bardzo podatny na ogień, walkę, stal i kamień. Zadaje superefektywne obrażenia pokemonom latającym, trawiastym, ziemnym i, co do wejścia szóstej generacji było jego największym atutem, smokom. Często decydowało to o wyborze pokemona lodowego do teamu, kiedy spodziewaliśmy się smoka u przeciwnika (szczególnie mając z tyłu głowy Garchompa Cynthii ;)). Jest też mało efektywny (zadaje połowę obrażeń) innym pokemonom lodowym, a także ognistym, wodnym i stalowym. Jak widać więc, nie jest najbardziej nastawiony na walkę typ, szczególnie, że do Sinnoh wszystkie ataki lodowe były specjalne, więc nie zawsze były wystarczająco silne, aby przebić się przez obronę przeciwnika.

Animacja ataku Sheer Cold z gier generacji trzeciej

Musimy jednak szukać pozytywów w każdym typie. Typ lodowy był od samego początku odporny na zamrożenie (frozen), a od generacji drugiej także na obrażenia od śnieżycy (hail) oraz od 7 generacji odporne na ruch Sheer Cold (w polskiej wersji językowej Polarny Chłód). Ruch ten sam w sobie też jest warty uwagi: Sheer Cold jest jednym z czterech dostępnych w grze ruchów OHKO (one-hit knock out), czyli ruchów o obniżonej celności, ale przy trafieniu gwarantowanym nokaucie przeciwnika. Jest to także jedyny ruch specjalny OHKO w grze. Jest to więc potężna broń, a od generacji 7 pokemony o typie lodowym, używające tego ruchu mają zwiększoną szansę na trafienie (nielodowe pokemony mają ją obniżona o aż 20 procent). Podczas walk Dynamax/Gigantamax jednak Sheer Cold działa tylko, gdy pokemon używa bariery – uderzając, usuwa paski bariery. W innym przypadku, podobnie do innych ruchów OHKO, nie zadaje obrażeń w ogóle. Trzeba także pamiętać, że lód jest poczwórnie skuteczny na wszystkie latające smoki, więc każdy Dragonite, Noivern czy nawet Rayquaza muszą uważać nawet na niepozornego Vanillite’a :).

Iris i jej Axew kontra “bardzo straszny” Vanillite, kadr z anime Pokemon: Best Wishes

Co do samych pokemonów, mamy obecnie 51 pokemonów z typem lodowym (czysty typ lub typ pierwszo- i drugorzędny), w tym formy alolańskie i galariańskie. Jest to więc najrzadszy typ występujący w uniwersum, obejmujący tylko 5,68 % wszystkich stworków.

W anime wielokrotnie pojawiały się pokemony typu lodowego, zarówno w drużynie Asha jak i jego przyjaciół i wrogów. Jeżeli mówimy o drużynie naszego głównego bohatera, wśród jego wielu pokemonów znajdziemy zaledwie dwóch przedstawicieli tego typu: Laprasa, którego poznaliśmy jeszcze w Kanto (dokładniej na Wyspach Pomarańczowych, którego wypuścił) oraz Snorunta, złapanego w Hoenn w Advanced Generation, który niewiele później ewoluował w Glalie.

Wśród jego najbliższych przyjaciół warto wspomnieć o Dawn i Mamoswine’ie (wyewoluowanym z żarłocznego Swinuba), Śnieżku lub Snowym, czyli alolańskim Vulpixie Lillie czy Glaceonie May.

Wielokrotnie w anime pojawiał się także Articuno (np. jako tymczasowy partner Nolanda z Battle Frontier). Inny mistrz z BF, Brandon, także posiadał partnera legendarnego tego typu: Regice’a. Ash miał także okazję walczyć z Mega Abomasnowem Wulfrica w sali Snowbelle, a Mega Glalie pojawił się w filmie Volcanion i Mechaniczny Zachwyt oraz w jednym z odcinków specjalnych serii XYZ, The Strongest Mega Evolution. Zapewne w dalszych przygodach Asha i Gou w anime, także uświadczymy widoku wielu pokemonów typu lodowego, ponieważ region Galar posiada sporo regionalnych form oraz oryginalnych pokemonów lubiących niskie temperatury i bitwy na śnieżki. 🙂

Greninja Asha kontra Mega Abomasnow Wulfrica, kadr z anime Pokemon XY

Ciekawostki:

W Pokemon TCG (karciance) nie ma typu lodowego, ulega on fuzji z typem wodnym.

Karta Frost Rotom z dodatku Pokemon TCG Sun/Moon: Ultra Prism

Alola jest jedynym regionem, gdzie nie ma specjalisty w tym typie (podczas gry pojawia się Sina, jest ona jednak przedstawicielką Kalos, która na Aloli pojawia się epizodycznie).

W generacji trzeciej podczas pokazów wszystkie ruchy typu lodowego, podobnie do ognistego, trafiały do kategorii Beautiful (piękne, przyp.tłum.). Dopiero później jeden z ruchów (Ice Fang-Lodowy Kieł) otrzymał kategorię Cool (fajne, przyp.tłum.).

W Pokemon GO za specjalistę od typu lodowego uznaje się lidera teamu Mystic, Blanche z Articuno jako flagowym pokemonem.

Symbol teamu Mystic z Articuno z Pokemon GO, grafika oficjalna

Do niedawna „pogromca smoków”, obecnie nieco zapomniany typ lodowy nadal jest lubianym przez twórców i fanów. Napiszcie w komentarzach, jakie jest Wasz ulubiony pokemon tego typu!

Do napisania!

 

Wykorzystane grafiki pochodzą z oficjalnych źródeł Pokemon Company, serwisu bulbapedia.com, Youtube oraz Reddita.