Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje to słynne galariańskie curry? A może sami próbowaliście swoich sił w przyrządzeniu tego smacznego dania? Niezależnie od waszego doświadczenia z tym przysmakiem zapraszam do lektury!

Curry jest potrawą silnie rozpowszechnioną na całym świecie, jednak swoją największą popularność osiągnęło w regionie Galar. Danie to występuje obecnie w kilku różnych smakach: pikantnym, cierpkim (gorzkawo-kwaśnym), słodkim, gorzkim i kwaśnym. Taka różnorodność pozwala nam na przygotowanie tego dania w smaku ulubionym dla nas, jak i naszego stworka. Jednakże w gotowaniu nie chodzi tylko o to by potrawa dobrze smakowała. Musi ona także dobrze wyglądać. Dlatego region Galar zaprezentował nam aż 151 różnych sposobów na przygotowanie naszego curry.

Wszystkie dostępne rodzaje curry i ich specjalne składniki.

W grze Pokemon Sword/Shield przygotujemy curry w obozie gracza. To danie możemy także ugotować z innymi osobami. Ta funkcja pozwala na zdobycie m. in. ekskluzywnego składnika z drugiej wersji gry (trzeba pamiętać o tym, że to gospodarz ma prawo jego wyboru) lub większej ilości doświadczenia. Oczywiście ten ekskluzywny produkt nie pojawi się w trakcie gotowania z NPC-tami. Gotowanie curry zwiększa też poziom przyjaźni, leczy HP, PP oraz status pokemona i przynosi wiele innych korzyści.

Przygotowanie curry dzieli się na kilka etapów.

1. Podsyć płomienie! Tutaj naciskając przycisk A i machając Joy-Conem w górę i w dół rozpalimy ogień. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej temperaturze inaczej nasze danie się spali lub będzie niedogotowane, a tego byśmy nie chcieli prawda?

Podsycanie płomieni, kadr z gry.

2. Dobrze wymieszaj! W tej części łączymy razem wszystkie produkty dodane wcześniej do garnka. Są to jagody i, w zależności od wyboru, pewien specjalny składnik. Mieszamy je poruszając Joy-Conem w kółko. Jeżeli zrobimy to za szybko to zawartość się rozleje, a jeżeli zbyt wolno to się spali.

Mieszanie curry, kadr z gry.

3. Włóż w to swoje serce! Używając przycisku A i poruszając Joy-Conem w sposób imitujący rzucanie możemy wrzucić kulę serca. Najlepiej celować w zielone kółko na środku naczynia.

Dodawanie do curry kuli serca, kadr z gry.

Rozmiar spożywanego curry jest dla gracza zawsze taka sama, jednak w przypadku pokemonów jego ilość jest uzależniona od wielkości stworka.

Trzy różne rozmiary curry dla pokemona.

W trakcie gotowania będą pojawiały się gwiazdki, które są pewnego rodzaju nawigacją w drodze do przygotowania smacznego posiłku.

Ta minigra posiada też pewien „event” i w dniu naszych urodzin na curry pojawi się świeczka urodzinowa.

Smak naszej potrawy zależy głównie od jagód, których użyjemy. Gracz może dodać ich do jednego curry maksymalnie 10, a ich ilość i rzadkość jest głównym czynnikiem wpływającym na ilość otrzymanej przyjaźni. Jak też wspomniałam wcześniej, do naszego dania możemy dodać ekskluzywny i w większości przypadków kluczowy składnik. Znajdziemy go w Wild Area, a po zebraniu zostanie on przeniesiony do specjalnej kieszeni w naszej torbie.

Przykładowe jagody do ugotowania curry, kadr z gry.

Teraz kiedy już ugotowaliśmy curry nadszedł czas na ocenę smaku naszej pracy. W grze ta ocena dzieli się na kilka klas i nawet najgorsza potrafi przynieść pewne bonusy.

Klasa Koffinga (najgorsza) przynosi bardzo mało punktów doświadczenia i leczy 1/4 HP. Zwiększa towarzyskość pokemona o 5 punktów, a także daje małą szansę na pojawienie się dzikiego stworka.

Klasa Koffinga za ugotowane curry, kadr z gry.

Klasa Wobbuffet’a daje mało punktów doświadczenia i przywraca połowę HP. Zwiększa towarzyskość o 7 punktów i daje małą szansę na pojawienie się dzikiego pokemona.

Klasa Wobbuffeta za ugotowane curry, kadr z gry.

Klasa Milcery dostaniemy za nią średnią ilość punktów doświadczenia, ale w pełni przywraca HP i leczy status. Zwiększa towarzyskość o 10 punktów i daje 1/7 szansy na pojawienie się pokemona.

Klasa Milcery za ugotowane curry, kadr z gry.

Klasa Copperajah potrafi dać dużą ilość punktów doświadczenia i całkowicie przywróci pokemonowi HP, PP oraz uleczy status. Zwiększa towarzyskość stworka o 15 punktów i ma 1/5 szansy na dzikiego pokemona.

Klasa Copperajah za ugotowane curry, kadr z gry.

Klasa Charizarda (najlepsza): za tą ocenę dostaniemy bardzo dużą ilość doświadczenia i taki sam efekt leczenia jak w klasie Copperajah. Towarzyskość, natomiast zwiększy się o 20 punktów, a szansa na pojawienie się stworka wynosi 1/4.

Klasa Charizarda za ugotowane curry, kadr z gry.

Towarzyskość (sociability) jest jednym z 2 nowych “mechanizmów” w grach Pokemon Sword/Shield. Wpływa ona na interakcję między pokemonami. Jej wartość waha się od 0 do 255.

Nasze curry możemy zarejestrować w Curry Dexie. Znajduje się tam zapis wszystkich przygotowanych przez nas rodzajów curry, a także ich najwyższa ocena, data jego przyrządzenia oraz z jakim stworkiem go ugotowaliśmy. Za uzupełnienie określonej ilość curry w naszym kulinarnym Pokedexie możemy odebrać nagrody od Camping Guru w Hammerlocke Hills.

A wy którego curry chcielibyście najbardziej spróbować, a może macie swój ulubiony? Dajcie znać w komentarzu i do następnego tekstu.