Dzień doberek, dobry wieczór, zależnie kiedy czytacie ten artykuł. Powracam z tematem rywali Asha, przewijających się przez odcinki anime i poszczególne regiony. Dzisiaj zaczynamy Unovą, a kończymy podsumowaniem ankiety, która wieki temu była na naszej stronce i w której głosowaliście na najfajniejszego rywala.

PONOWNIE OSTRZEGAM PRZED SPOJLERAMI Z ANIME!

Rywale Asha przez lata, grafika fanowska.

UNOVA

Virgil, który jako jeden z niewielu nie ma zmienionego imienia w różnych wersjach językowych, otwiera tę część artykułu. Wielbiciel Eevee i jego ewolucji, które były jedynymi pokemonami w jego drużynie, zdołał dzięki nim wygrać Ligę Unovy. Poza tym wraz z ojcem i bratem prowadzi brygadę ratunkową, którą mogliśmy zobaczyć w akcji w odcinku o Cryogonalu. Jest miłym i odpowiedzialnym trenerem, nie był jednak zbyt wyróżniającą się postacią.

Virgil w akcji, kadr z anime Pokemon: Best Wishes! 2.

Kotetsu, znany nam raczej jako Cameron, to chyba największa gapa w historii anime. Pozytywnie zakręcony wariat z energią na poziomie ciężkim do określenia. Zawsze z Riolu u boku (później z Lucario), pojawiał się kilkukrotnie na drodze Asha i paczki, co zazwyczaj kończyło się dobrze dla niego. W końcu to Ash uświadomił go, że aby wejść do Mistrzostw Unovy, należy zebrać 8 odznak, a nie 7 jak Cameron myślał. Jego zwariowanie nie zawiodło go zbyt daleko w Lidze, był jednak osobą znośną w gagach.

Cameron i Riolu, kadr z anime Pokemon: Best Wishes!

Stephan, czyli Kenyan, to kolejna postać epizodyczna, która zdołała dotrzeć do Ligi Unovy wraz z Ashem. Wesołek o pozytywnym podejściu do życia, cały czas męczony przez komentatorów walk zmienianiem jego imienia (Stephen, Stepen, Steven… tu akurat bym się nie obrażała, skoro wzięli go za Championa Hoenn xD). Jego partnerem był Blitzle, który później ewoluował. Sam chłopak dostał się jedynie do najlepszej szesnastki Ligi.

Stephan i jego Blitzle kontra Ash i Oshawott, kadr z anime Pokemon: Best Wishes!

Najważniejszym rywalem Asha z Unovy był Trip, czyli Shooty, którego ten spotkał u profesor Juniper zaraz po przyjeździe do Unovy. Trip od początku nie pałał do Asha miłością, ba, uważał go za wsioka, gdyż ten pochodził z Kanto. Sam poza oschłym charakterkiem początkowo niewiele o sobie mówił, dopiero z czasem dowiedzieliśmy się, że od małego podziwiał Aldera, na którym strasznie się zawiódł, widząc jego zachowanie i podejście do życia. Chcąc go przewyższyć, stanął do Ligi Unovy, z której odpadł, zanim dobrze się rozkręcił. W trenowaniu pokemonów stawia na podstawy, których brak u Asha strasznie go drażnił. Poza tym uwielbia znienacka cykać fotografie pokemonom, które napotka. Jego drużyna to przede wszystkim jego as, Snivy, który ewoluował do Serperiora.

Opinia autorki: tutaj powtarza się sytuacja z Paulem, chociaż w przypadku Tripa nie widziałam u niego większej zmiany na dobre, co także odbiło się na mojej ocenie: zdecydowanie nie jest to postać dla mnie. Jest drażniący, arogancki i ogólnie odpychający i niestety w przeciwieństwie do Paula nie doczekaliśmy się w jego zachowaniu zmiany, więc prawdopodobnie pozostał takim po zakończeniu anime.

Ciekawostka: Trip jest jedynym rywalem Asha, który nigdy nie napotkał na swojej drodze Zespołu R.

Trip vs Ash, kadr z anime Pokemon: Best Wishes!

KALOS

Na tytuł najbardziej roztańczonego rywala wszech czasów zdecydowanie zasługuje Tierno, którego wraz z przyjaciółmi z Santalune poznaliśmy na obozie profesora Sycamore’a. Od pierwszego wejrzenia zakochany w Serenie wulkan energii z wiecznym bananem na twarzy. Jego cechą rozpoznawczą są pokemony związane z tańcem: w anime dosłownie, w grze były to pokemony znające ruchy tego typu (np. Dragon Dance czy Rain Dance). Jego najważniejszym partnerem był Squirtle, którego w lidze spotkaliśmy już jako Blastoise’a.

Tierno i jego roztańczona ekipa, kadr z anime Pokemon XYZ.

Trevor, w oryginale Trova, pojawił się w anime wraz z Tierno i Shauną. Najmniejszy z Tria Santalune jest zdecydowanie najbardziej zapalonym fotografem z wątpliwym poczuciem różnorodności wśród pokemonów. W anime pozbyto się jego growej roli asystenta profesora, pozostawiając jednak pasję do pokemonów. Jego Charizard, zdolny do Mega Ewolucji w wersji Y, charakterkiem przypominał nieco Charizarda Asha.

Trevor ze swoim aparatem, kadr z anime Pokemon XYZ.

Sawyer, lub jak kto woli Shōta, to zapaleniec z Hoenn, który zawędrował za Stevenem Stone’em aż do Kalos i to właśnie tam zdecydował się wziąć udział w Lidze. W związku z jego pochodzeniem jego partner to Treecko, który do Ligi ewoluował i osiągnął Mega Ewolucję. Gorliwy uczeń, zapisujący wszystko w notatniku, początkowo robi głupie błędy, które zapamiętuje i na których się uczy. Z Ligi Kalos został wyeliminowany przez Asha w półfinale.

Sawyer i jego Treecko zachwycający się słodyczami, kadr z anime Pokemon XY.

Alain (w polskiej wersji Alan, ale to przemilczmy), czyli pierwszy rywal Asha o tak rozbudowanej historii, pierwszy, który miał powiązania ze złą grupą swojego regionu i pierwszy z głównych rywali, który jest od Asha znacznie starszy. Były (i już na szczęście ponownie obecny) asystent profesora Sycamore’a, który podobnie do niego interesuje się Mega Ewolucją, pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero w serii Pokemon XYZ. Przez brak wydania w polskiej wersji językowej Mega Evolution Specials, które przedstawiały jego historię, mało osób tak naprawdę rozumie jego motywację do walki i z automatu przekreśla jako kolejną postać przerysowaną, która miała tylko stanąć na drodze Asha do zwycięstwa.
Trzeba Wam więc wiedzieć, że jest to jedyna postać w anime z osobowością introwertyczną (nie wyje, nie skacze i nie papla o walkach/pokazach/dopisz odpowiednie, chociaż też się cieszy), która swoje problemy z kontaktami z innymi ukrywa, przez co zazwyczaj wychodzi na to, że ich odrzuca (twórcy stwierdzili, że tworząc jego postać inspirowali się Anakinem Skywalkerem z serii Star Wars, który przejawiał podobne zachowania). Szczególnie widać to na przykładzie osób, które są dla niego ważne: profesora, z którym urwał kontakt by ten był „bezpieczny” (Lysandre wmówił mu, że Mega Energia może być niebezpieczna, a profesor… to ciapa, powiedzmy sobie szczerze) oraz Mairin, którą chłopak odrzucał, gdy zorientował się, że dziewczynka może zostać skrzywdzona przez podążanie za nim (szczególnie po tym, jak jej Chespin zapadł w śpiączkę). Alain został podstępnie oszukany przez Lysandre’a i przez dłuższy okres czasu pracował, zbierając dla niego Mega Energię, co skończyło się Kryzysem Kalos po zakończeniu Konferencji w Lumiose. Pomimo szybkiej reakcji i pomocy w pokonaniu zespołu Flare, Alain długo czuł się odpowiedzialny za występki Lysandre’a, do których nieświadomie przyłożył rękę. Udało mu się jednak wrócić do normalności, co widzimy na końcu anime – wraz z Mairin poszukuje nowego Kamienia-Klucza i Mega Kamienia dla swojego Charizarda, jednocześnie pozostając w kontakcie z profesorem Sycamore’em. Biorąc pod uwagę jego niesamowitą siłę i fakt, że już przed wygraniem Ligi Kalos pokonał Malvę z Elitarnej Czwórki, myślę, że ma duże szanse na zostanie Championem, o ile twórcy zechcą kiedyś przywrócić go do anime.

Opinia autorki: Ten, kto mnie zna, wie, że kocham. Ten, kto mnie nie zna, proszę zerknąć na mój avatar na tej stronie. Wszystko jasne?
༼ つ ◕_◕ ༽つ Alain to zdecydowanie moja ulubiona postać z całego uniwersum. Wyróżnia się nieoczywistym charakterem, ukrytą miłością do bliskich i swoich pokemonów oraz przecudownymi, niebieskimi oczami. Wiele osób zarzuca mu, że nie powinien wygrać Ligi, ja jednak uważam, że posiadając ogromną wiedzę i doskonały warsztat wygrał uczciwie, i jak pisałam wyżej, mam nadzieję, że kiedyś wróci w anime jako Champion i wreszcie oficjalnie syn profesora.

Ciekawostka: Alain jest jedną z niewielu postaci ekskluzywnych dla anime, która została wspomniana w grze. W Epizodzie Delta gry Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire, jeżeli gracz otrzymał od Stevena shiny Belduma i ma go przy sobie będąc z nim w Mossdeep, Steven zastanawia się, jak miewa się trener z czarnym Charizardem, który dawno temu pomógł walczyć z Mega Rayquazą. Odnosi się to oczywiście do Alaina i jego Mega Charizarda w wersji X, który staje się wtedy czarny.

Szał Alaina w momencie, gdy Chespie Mairin zapadł w śpiączkę,
(pokażcie mi drugie tak ładnie animowane oczy w Pokemonach…)
gif z anime Pokemon: Mega Evolution Specials 4.

ALOLA

Hau, czyli zdecydowanie małe słońce Aloli, pojawiał się kilkukrotnie w anime. Maniak malasad, mający za partnerów Dartrixa, a później Decidueye’a (który był wzorem i rywalem dla Rowleta Asha) oraz alolańskiego Raichu. Wnuczek Hali, ewidentnie zapatrzony w rolę dziadka, dzielnie wywalczył sobie półfinały w Konferencji Manalo. Mam osobiście nadzieję, że kiedyś zastąpi Halę jako Kahuna i będzie przekazywał swój rozbrajający uśmiech młodym trenerom.

Hau „surfujący” ze swoim Raichu (uwu), gif z gry Pokemon Masters.

Kaki, Kiawe, czy jak kto woli najbardziej opiekuńczy brat z wysp, poza byciem przyjacielem i częścią paczki Asha w Szkole Pokemon, zdecydowanie zasługuje też na miano jego rywala. Od pierwszej ich walki pod szkołą, do zmagań w Konferencji Manalo, Kiawe udowadniał, że jest zapalonym (dosłownie, JAK WULKAN AKALA!!!, pozdro dla kumatych ;)) trenerem, nadopiekuńczym bratem i odpowiedzialnym człowiekiem, który ma na celu zastąpienie Olivii na stanowisku Kahuny. Jego Turtonator i Marowak to, poza starym Charizardem, jego najlepsi kumple i najsilniejsze pokemony.

Grafika koncepcyjna postaci Kiawe do gry Pokemon Sun/Moon.

Gladion, w japońskiej wersji Gladio, to najważniejszy rywal Asha na Aloli. Starszy brat Lillie, którego na ulicy raczej nikt przy zdrowych zmysłach by nie zaczepiał ze względu na wygląd i zachowanie agresywnego punka, jest tak naprawdę wyjątkowo opiekuńczym człowiekiem, zarówno wobec ludzi jak i pokemonów. Uznając matkę częściowo winną incydentowi z Nihilego, który wywołał u Lillie fobię wobec pokemonów, Gladion zdecydował się eksterminować każdą Ultra Bestię, którą napotka. Pomagają mu w tym jego pokemony: Lycanroc w formie Północnej, który jest równie „dwulicowy” co jego trener (szczególnie widać to podczas interakcji z Rockruffem/Lycanrociem Asha), Umbreon, Silvally, którego uratował od Faby oraz później Zoroark zaginionego Mohna, czyli ojca Gladiona i Lillie. Gladion jest wyjątkowo odważny ale także rozważny, co widać w momentach, w których hamuje nadpobudliwość Asha. Do chłopaka z Pallet Town zbliża go jednak taka sama miłość do walk, która zaprowadziła go aż na podium Ligi Aloli.

Opinia autorki: Lubię Gladdy’ego. Jest w niektórych momentach podobny do Alaina, chociaż zdecydowanie w bardziej punkowym wydaniu. Podoba mi się jego ukrywana pod płaszczykiem „bycia cool” miłość do Lillie oraz jego podejście do pokemonów. A gdy ubierze się nieco bardziej wystawnie, jak pod koniec anime tej generacji, już w ogóle 10/10 postać :3

Ciekawostka: Każdy z jego pokemonów jest trzymany w innym rodzaju Pokeballa (Umbreon w Healballu, Lycanroc w Ultraballu, Silvally w Premierballu a Zoroark w Duskballu).

Gladion ze swoim Silvally’im, karta z dodatku Cosmic Eclipse do Pokemon Trading Card Game.

 

WYNIKI ANKIETY

Tutaj według mnie powtarza nam się sytuacja z ankiet o Championach. Zresztą zobaczcie sami:

Najwyższy wynik otrzymał Gladion, czyli najmłodszy stażem rywal Asha i znów uzasadniam ten wynik stosunkowo niedawnym zakończeniem serii Sun/Moon, którą większość z naszych czytelników i widzów oglądało w całości, często nawet jako pierwsze spotkanie z pokemonami ogólnie. Drugie, o ironio (kto oglądał anime, ten wie), miejsce na podium wywalczył Alain, który jako najsilniejszy przeciwnik z serii XYZ także jest dość „świeży”, lecz zapadł w pamięci widzów przez fakt, że był ostatnią, niepokonaną zaporą, oddzielającą Asha od jego pierwszej wygranej w lidze regionalnej. Dopiero jako trzeci pojawia nam się Paul, którego sporo osób wskazuje jako najlepszego rywala. No cóż, sami widzicie, że tak nie jest ;3

Zaraz za podium mamy starego, dobrego Gary’ego i na samiutkim końcu z zaledwie kilkoma honorowymi głosami Tripa oraz Ritchiego. O ile Tripa faktycznie mało osób lubi i jest to jak najbardziej zrozumiałe, biorąc pod uwagę jego nieprzyjemny charakterek, o tyle biednego Ritchiego mało kto pamięta, gdyż pojawiał się na ekranie jeszcze przed narodzeniem części naszych discordowych pokemaniaków. Zanim jednak ktoś wyzwie mnie, że mam sklerozę (tak, jestem serwerową ciotką, ale jeszcze nie AŻ TAK starą), tak, wiem że Gary pojawiał się jeszcze przed Ritchie’m, lecz Oak powracał w późniejszych seriach anime, co więcej, jest postacią zbyt ikoniczną dla serii, by nie miał fanów także wśród młodszej widowni.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o rywali występujących w anime. Którego z nich najbardziej lubicie i dlaczego? Zapraszam do komentowania, a tymczasem odmeldowuję się i do napisania!

Obrazki pochodzą z serwisu bulbapedia.bulbgarden.net, pokemon.fandom.com
Grafika czołowa: https://sigulary.tumblr.com/post/188777771313