Witajcie wszyscy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej dobrze znanej przez wszystkich widzów, jak i graczy piłeczce. Tak więc zaczynajmy!

Każdy szanujący się trener pokemonów nie może zacząć swojej przygody życia bez tak wspaniałego sprzętu jakim jest pokeball. Pełni on w trakcie wędrówki pewnego rodzaju domek dla naszego partnera, a także służy do chwytania coraz to nowszych stworków.

Sama mechanika łapania jest w zasadzie bardzo prosta. Polega ona na tym, by w osłabionego pokemona rzucić przygotowaną wcześniej piłką. Trafiony pokemon przenosi się do wnętrza pokeballa, jednak jeszcze przez chwilę ma możliwość ucieczki.

 

Dragonite Iris w pokeballu, kadr z anime

 

Po upłynięciu określonego czasu można usłyszeć charakterystyczny dźwięk, który informuje nas o dodaniu nowego towarzysza do naszej drużyny. Jednak jeżeli pokemonowi uda się uciec to pokeball zostanie zniszczony (tak jest zazwyczaj w grze) lub powróci do trenera (anime). Jego inną i bardzo praktyczną umiejętnością jest to, że nie może złapać pokemona należącego już do innego trenera. Istnieje tutaj jednak pewien wyjątek, ponieważ wypuszczony przez kogoś stworek może zostać złapany drugi raz. Oczywiście to urządzenie posiada wiele innych cech, które są przedstawione na poniższym obrazku.

 

Obecny mechanizm pokeballa i jego pozostałe cechy

 

Sam wygląd jak i mechanika urządzenia zmieniała się przez wieki. Najlepszym przykładem na to by zobaczyć tę różnicę jest jeden z pierwszych modeli pokeballi, który powstał w regionie Sinnoh. Mowa tu o niedawno zapowiedzianym narzędziu z gry Pokemon Legends: Arceus. Zostało ono zbudowane z drewna, natomiast dźwięk po złapaniu pokemona był pierwotnie parą, która wydobywa się z dziurki na jego wierzchołku. Nie ukrywam, że była to dość ciekawa i na pewno oryginalna koncepcja, która dała początek współczesnemu pokeballowi.

 

Pokeball Pokemon Legends: Arceus

 

Pierwszy mechanizm nowoczesnego pokeballa pojawił się w regionie Johto. Jednakże w późniejszych latach te piłki zaczęły się wyróżniać od innych surowcami, z których zostały stworzone. Tymi materiałami są apricorny. Są to owoce, których na świecie jest obecnie siedem i każdy z nich posiada twardą skorupę, która potrafi utrzymać pokemona w środku urządzenia. Lecz zanim będą pełniły funkcję pokeballa muszą zostać poddane specjalnemu procesowi, który wykonują specjaliści tacy jak Kurta z miasta Azalea.

 

Apricorny

 

Późniejsze pokeballe były cały czas udoskonalane aż doszły do obecnie znanej nam wersji. W międzyczasie na tym systemie zaczęły powstawać zupełnie nowe piłeczki z coraz nowszymi atrybutami, a niektóre z nich są produkowane specjalnie dla określonej osoby lub grupy. Jednym z takich przykładów jest dobrze nam znany pokeball Zespołu R z najnowszej serii anime.

 

27 pokeballi, seria podstawowa

 

Oprócz nich zostały, także wprowdzone różnego rodzaju dodatki, które są najczęściej używane w konkursach koordynatorskich. Są nimi kapsuły na pokeballe i specjalne naklejki, które dają przywoływanemu pokemonowi specjalny efekt na wejście.

 

Dawn z kapsułami i naklejkami, kadr z anime

 

I to by było tyle na dzisiaj. Dajcie znać czy się podobało i do zobaczenia już niebawem.